jakie buty w góry w lato
fot.pexels.com

Tegoroczne lato właśnie się skończyło i raczej powinniśmy się przygotowywać do zimowych wypraw w góry. Jednak jeśli dopiero zaczynamy przygodę z górami, warto teraz zastanowić się nad dobrymi butami w góry na lato. Chociażby dla zimowych przecen letnich modeli. Wybór odpowiedniego obuwia górskiego jest niezwykle ważny, dlatego sprawdzamy czym należy się kierować przy kupnie butów w góry na lato.

buty trekkingowe letnie
fot.pexels.com

 

Buty w góry na lato – dlaczego są ważne

Buty są fundamentem bezpieczeństwa leśnych wędrówek. Tylko w odpowiednim obuwiu możemy czuć się bezpieczni na biwaku i na szlaku. Wiele osób jednak nie podchodzi do tej kwestii wystarczająco poważnie. Zwłaszcza latem, kiedy to pogoda w górach jest znacznie przyjemniejsza. Rokrocznie serwisy informacyjne donoszą o nieodpowiedzialnych turystach, którzy odnieśli obrażenia na górskich szlakach. Często wybierali się na wędrówkę w zwykłych butach sportowych, klapkach a nawet w szpilkach. To obuwie pasuje do innych okazji, jednak na pewno nie w góry.

Pół biedy, jeśli po prostu nie będziemy w stanie dojść tam, gdzie zamierzaliśmy. Gorzej, gdy skręcimy czy złamiemy nogę i GOPR będzie musiał nas ratować. Do chodzenia po górach w lecie należy się odpowiednio przygotować. Zarówno pod względem kondycyjnym, jak i wyposażenia. Nie musimy od razu kupować namiotu czy zaawansowanego multitoola, niemniej jednak powinniśmy się właściwie ubrać. A co to znaczy odpowiednio? W sposób, który pozwoli nam przetrwać zmienne i trudne warunki atmosferyczne panujące w górach nawet latem.

A pogodna w górach potrafi zaskakiwać. Zjawiska atmosferyczne bywają gwałtowne i często niebezpieczne dla turystów jak i mieszkańców górskich miejscowości. Raz oślepia nas słońce, by szybko chmury zasłoniły nieboskłon. Warto mieć w plecaku ciepłą bluzę i kurtkę przeciwdeszczową nawet w lecie. A na nogach dobre buty w góry. Na szczęście znajdziemy na półkach sklepowych duży wybór odpowiednich i wygodnych modeli.

Jakie buty w góry na lato – jakich dokładnie szukać

Najlepszymi butami na letnie górskie wycieczki są buty trekkingowe. Są to uniwersalne buty turystyczne, które sprawdzają się w trudnym terenie i są odporne na deszcz, śnieg i mocne słońce. Dostępne w dwóch wariantach – z wysokimi i niskimi cholewkami. Te drugie będą doskonałe właśnie na lato. Jednak to nie wszystkie zalety butów trekkingowych.

Gumowa podeszwa izoluje stopę od zimnej ziemi (zimne poranki latem nie są niczym niezwykłym w górach) a jej profil zapewnia dobrą przyczepność nawet na mokrych kamieniach i w nierównym terenie. Cholewka butów w góry na lato jest oddychająca, czyli umożliwia wentylację stopy. Dzięki czemu nie odczuwamy dyskomfortu nawet na dłuższym szlaku. Jednak to jak mocno „oddycha” taki but bezpośrednio wpływa na jego wodoodporność.

Tak się składa, że im bardziej przewiewny jest but trekkingowy, tym mniej chroni przed wodą. Tu musimy zastanowić się nad dokładnym sposobem wędrowania. Czy wychodzimy na górskie szlaki w pory roku obfitujące w mgły i opady? Czy może planujemy często pokonywać potoki i strumienie? Jeśli interesuje nas tylko spokojne, letnie wędrowanie w niższych górach i biwaki, z całą pewnością możemy wybrać bardzo oddychające modele obuwia trekkingowego.

buty trekkingowe Nike
fot.pexels.com

Buty trekkingowe na lato – ile kosztują

Uzbieranie dobrej jakości ekwipunku do górskich wędrówek może sporo kosztować. Niemniej jednak buty trekkingowe letnie nie są wcale aż tak drogie, jak mogłoby się wydawać. Co więcej, produkują je nawet popularne firmy, specjalizujące się w obuwiu sportowym i na ulicę. Kupimy więc dobre buty trekkingowe Adidasa czy Nike. Nie musimy więc szukać specjalistycznych firm, by kupić dobre buty w góry na lato.

Ile kosztują damskie i męskie buty trekkingowe letnie? Jak wspomnieliśmy, nie jest to duży wydatek. Znajdziemy modele nie przekraczające 200zł. Bardziej zaawansowane technologicznie buty trekkingowe w góry oczywiście są droższe, jednak rzadko kosztują więcej niż 400zł. Niemniej jednak ważniejsze od ceny, jest dobre dopasowanie butów turystycznych. Zwłaszcza w góry, gdzie nasze stopy jak i całe nogi będą wykonywać większy, niż zazwyczaj wysiłek.

Dlatego też najlepiej kupować buty w góry na lato stacjonarnie. Jeśli jednak wybraliśmy opcję online, to nie róbmy zakupów na ostatnią chwilę przed wyjazdem. Dopasowanie obuwia górskiego jest bardzo ważne i lepiej, żebyśmy nie musieli odsyłać za małej lub za dużej pary. Przygotujmy się więc dobrze do górskich wycieczek, nawet w tak z pozoru błahej sprawie, jak kupno butów w góry na lato.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here