najlepsze gry na konsole
fot.pexels.com

Od dziesięcioleci gry video cieszą się niesłabnącą popularnością. Przestały być tylko „głupią” rozrywką dla dzieci (które powinny zająć się czymś pożytecznym), ale weszły do mainstreamu i stają popkulturowymi fenomenami. W gry komputerowe czy też konsolowe gra coraz więcej kobiet, a ta forma spędzania czasu staje się dla wielu z nich sposobem na życie. U każdej graczki zawsze jednak pozostaje aktualne pytanie: na jakim sprzęcie grać? W artykule staramy się wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące tego czy gamerka powinna kupić konsolę do gier czy gamingowego laptopa.

profesjonalna gamerka
fot.pexels.com

 

Konsola czy laptop do grania – dlaczego taki wybór?

Wszystkie osoby obeznane z tematyką gier doskonale zdają sobie sprawę, że istnieje trzecia opcja oprócz omawianych w artykule a mianowicie klasyczny PC. Wiemy jednak, że coraz więcej graczek i graczy woli bardziej kompaktowe urządzenia. Również moc laptopów umożliwia granie w najnowsze produkcje na bardzo dobrych ustawieniach, zaś konsole to osobny dział sprzętu, nie ustępującego parametrami „blaszakom”. Laptopy gamingowe są znacznie poręczniejsze od komputerów PC natomiast konsole to urządzenia dedykowane stricte grom, umożliwiające rozrywkę w zaciszu własnego salonu.

Zwolenniczki elastyczności i swobody stają więc przed wyborem między konsolą do gier a laptopem, ponieważ nie muszą być przykute do biurka, by grać. I rzeczywiście urządzenia te doskonale sprawdzają się jako dostarczyciele elektronicznej rozrywki, niemniej jednak każde z nich ma swoje wady i zalety. Pytanie, czy w ogóle takie porównania mają sens? Wszak konsola i laptop diametralnie się od siebie różnią.

I rzeczywiście porównywać Xboxa czy PS5 do laptopa gamingowego, to jak porównywać hantle do kettli. Niby służą do tego samego, ale działają na innych zasadach. Owszem, w obu przypadkach osiągniemy podobne efekty, jednak nie do końca. Musimy więc wiedzieć, czego dokładnie od sprzętu oczekujemy, aby nasz zakup był udany.

Laptop gamingowy czy konsola – jakie wady i zalety mają?

Kupując konsolę do gier czy też notebooka gamingowego, na pewno zależy nam na swobodzie. Oba urządzenia ją zapewniają ale nie w tym samym zakresie. Konsolę taką jak Xbox Series X czy Playstation 5 musimy mieć stale podłączoną do telewizora (i zasilania oczywiście). Jeśli jednak mamy duży odbiornik wystarczy tylko zasiąść na kanapie lub wygodnym fotelu, by z padem w ręku i w komfortowych warunkach grać. Wielkość konsol do gier utrudnia transport i choć od czasu do czasu ich przewiezienie nie jest bardzo uciążliwe, to częste wyjazdy to raczej problem. Dlatego osoby regularnie  podróżujące powinny sięgnąć raczej po konsolę Nintendo Switch, choć muszą mieć świadomość, że nie zagrają na niej w każdy swój ulubiony tytuł.

Laptop gamingowy może być lepszy rozwiązaniem dla osób podróżujących, lub nie mogących podłączyć się do TV. Nie każdy chce przecież mieć w domu telewizor, lub cały czas oblega go rodzina. Dzięki poręcznemu laptopowi gamingowemu graczka może zasiąść do rozgrywki w każdym miejscu. Poza tym biblioteka gier komputerowych jest znacznie większa niż konsolowych. Serwisy umożliwiają pobranie i granie także w retro tytuły, dzięki czemu możemy przypomnieć sobie „elektroniczny” smak dzieciństwa. Poza tym laptopa gamingowego możemy wykorzystywać także do pracy lub nauki, jest więc urządzeniem znacznie bardziej uniwersalnym od konsol.

Lecz powyższe różnice są dla gamerek i gamerów drugorzędne. Najważniejszą kwestią jest to w co i jak możemy grać. I tu pojawia się problem, ponieważ każda platforma posiada ekskluzywne tytuły, niedostępne na innych. A więc w część tytułów zagramy jedynie na gamingowym laptopie (lub komputerze w ogóle) a w inne tylko na konsoli. Poza tym cały gatunek gier, taki jak RTS-y jest dostępny w zasadzie tylko na komputery. Musimy więc zastanowić się na jakich grach nam najbardziej zależy, bo może to być czynnik decydujący o zakupie konsoli lub laptopa do gier. Ceny gier na konsole są też z reguły wyższe niż na laptopy, niemniej można zawsze znaleźć odpowiednie przeceny. Co ważne konsole najnowszej generacji, podobnie jak laptopy gamingowe pozwalają na pobranie gry bezpośrednio na dysk, bez konieczności zakupu „fizyka”. W przypadku obu platform takie rozwiązanie jest tańsze.

kobieta grająca w gry na konsoli
fot.pexels.com

Laptopy gamingowe a konsole – jakie są koszty?

Omawiając koszty zakupu laptopa gamingowego czy konsoli do gier, niestety nie mówimy tu o urządzeniach tanich. W obu przypadkach musimy się przygotować na wydatki sięgające kilku tys. złotych. Osoby poszukujące „najtańszych” tego rodzaju urządzeń powinny mocno zweryfikować swoje oczekiwania. I być może poszukać sobie innej rozrywki. Aby grać, najpierw trzeba się wykosztować.

Jeśli chodzi o przenośne komputery gamingowe, owszem, możemy kupić takie w okolicach 2 tys. złotych, jednak w najnowsze „gierki” raczej nie „popykamy”. Za około 3 tys. złotych znajdziemy jednak już porządnego laptopa gamingowego, jednak z 8GB RAM, co na najnowsze tytuły to powoli za mało. Bardzo dobre, specjalnie projektowane gamingowe laptopy zaczynają się od 4 tys. złotych a często są jeszcze droższe. Niemniej parametry umożliwiają grę bez „lagów” na wysokich ustawieniach.

Konsole do gier to też drogi wydatek. Ich cena waha się w zależności od ilości dodatkowego sprzętu (drugi pad, słuchawki, kamerka i inne). Niemniej cena będzie niższa od topowych laptopów gamingowych. Podstawowa wersja cyfrowa Playstation 5 to niewiele ponad 2 tys. złotych. Cena Xbox series X z bogatym wyposażeniem nie przekracza 3 tys. PLN. Cena „Switcha” japońskiego Nintendo to ok. 1500 zł. Jak widzimy, mamy duży zakres cen, jednak po dokładnym ustaleniu na czym nam zależy, zarówno konsole jak i laptopy gamingowe zapewnią nam wiele godzin wspaniałej zabawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here