jak kupować okulary przeciwsłoneczne
fot.pexels.com

Okulary przeciwsłoneczne są powszechnie używane. To nie tylko praktyczny przedmiot, ale też stylowy dodatek. Ich wszechobecność i łatwość zakupu sprawiają, że często niedostateczną uwagę poświęcamy ich doborowi. A to niestety może się negatywnie odbić na zdrowiu naszych oczu.

jakie kupić okulary słoneczne
fot.pexels.com

 

Jak wybierać okulary przeciwsłoneczne – dlaczego to jest tak ważne

Okulary przeciwsłoneczne spełniają niezwykle ważną rolę – chronią oczy przed negatywnym działaniem promieni słonecznych. Promieniowanie UBA i UV uszkadzają wzrok, a poza tym w bardzo słoneczny dzień po prostu trudno się patrzy na otoczenie. Musimy ciągle mrużyć oczy i odwracać wzrok od błyszczących powierzchni odbijających promienie słoneczne. Jaskrawe słoneczne światło najzwyczajniej nas oślepia. Jest to szczególnie uciążliwe podczas jazdy samochodem, zwłaszcza pod słońce.

Co więcej, przed negatywnym oddziaływaniem słońca powinniśmy nasze oczy chronić przez cały rok. Promieniowanie słoneczne nie znika wraz z nadejściem zimy. Wręcz przeciwnie, śnieg także odbija słońce i drażni wzrok. Nie bez powodu ludy żyjące na północy – Innuici konstruowali coś w rodzaju okularów przeciwsłonecznych z kawałków kości, między którymi była wąska szpara do patrzenia. Przepuszczała minimalną, możliwą dla siebie, ilość światła słonecznego.

Brak ochrony oczu przed słońcem może skutkować wieloma negatywnymi powikłaniami zdrowotnymi. Oprócz zwykłego dyskomfortu, możemy po prostu zachorować. Promieniowanie słoneczne zwyradnia plamkę żółtą oka. Uszkadza spojówki, wywołując podrażnienie i zaczerwienienie. Niszczy rogówkę, a może też prowadzić do zaćmy.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne – jakie mają kolory szkieł

Oczywiście wszyscy znamy klasyczne okulary z czarnymi szkłami. Są klasyką stylu. W niektórych subkulturach są wręcz nieodzownym dodatkiem, np. w muzyce rap. Eazy-E uczynił z okularów przeciwsłonecznych nieodłączny element swojego image’u. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że okulary przeciwsłoneczne posiadają wiele wariantów kolorystycznych, a ich barwa nie ma jedynie natury estetycznej.

Szkła fioletowe uwydatniają kolory obiektów z pierwszego planu, wyróżniając je z tła. Żółte szkła doskonale poprawiają kontrast po zapadnięciu zmroku. Czerwone szkła należy zakładać na wieczór, gdy jesteśmy wrażliwi nawet na delikatniejsze słońce. Okulary z zielonymi szkłami nie sprawdzą się w lesie ani na drodze, gdyż utrudniają dostrzeżenie zielonej barwy. Jeśli zależy nam na postrzeganiu otoczenia jak bez okularów, wtedy wybierzmy okulary przeciwsłoneczne z szarymi szkłami.

Jeśli mamy bardzo wrażliwe oczy i zależy nam na maksymalnej ich ochronie przy maksymalnej jakości widzenia kupmy okulary ze szkłami brązowymi. Zaś na zmienne warunki pogodowe, np. w górach, najlepsze będą szkła niebieskie. Dodatkowo szczególnie wyróżniają obiekty w żółtym kolorze. Pamiętajmy jednak, że na widzenie barw przez okulary przeciwsłoneczne, nie wpływa jedynie kolor szkieł. Także filtr w nich zastosowany zmienia barwę otoczenia, gdy patrzymy przez okulary.

jaki kolor szkieł dobrać
fot.pexels.com

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne – gdzie je kupić i na co zwracać uwagę

Zacznijmy od tego gdzie najlepiej kupić okulary przeciwsłoneczne. Półki w marketach i stragany na bazarach kuszą niskimi cenami, jednak najlepiej wybrać odpowiedni model u optyka. Wcześniej zbadajmy oczy pod kątem wyboru odpowiedniego filtra. Inaczej kupimy okulary, które może będą ładne, ale niekoniecznie będą spełniać swoją rolę. O oczy należy się jednak szczególnie troszczyć i nie warto oszczędzać na zakupie okularów przeciwsłonecznych.

Jeśli już kupujemy okulary przeciwsłoneczne, zapytajmy sprzedawcę o kilka istotnych kwestii. Po pierwsze czy posiadają powłokę antyrefleksyjną. Dobrze gdyby była umieszczona z tyłu szkieł, wtedy najlepiej chroni oczy przed odbijaniem promieni słonecznych od okularów. Oglądając modele sprawdźmy czy mają znaczek CE świadczący o pozytywnym przejściu wszystkich testów zgodnych z normami Unii Europejskiej.

Szczególną uwagę poświęćmy filtrowi UV. Najlepsze są te z oznaczeniem UV400 zapewniającym całkowitą ochronę oczu. Kupmy też model okularów przeciwsłonecznych z filtrem polaryzacyjnym, odpowiadającym za odbijanie refleksów od szyb i powierzchni wody. Jeśli zaś szukamy ciemnych okularów korekcyjnych, kupmy te z filtrem fotochromowym. Soczewki w nich zastosowane automatycznie przyciemniają się i rozjaśniają wraz z siłą nasłonecznienia. Ostatnim kryterium powinien być wygląd okularów przeciwsłonecznych. Wybierzmy te, których dizajn nie będzie zakłócał pola widzenia i będzie dla nas całkowicie komfortowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here