naszyjnik z prawdziwych pereł
fot.pexels.com

Biżuteria z pereł to klasyka dizajnu i wręcz wzór piękna. Od wieków ozdoby wykonane z pereł nosiły kobiety potężne, sławne i świadome swojej wartości. Nie dziwi więc to, że prawdziwe perły cieszą się niesłabnącą popularnością wśród miłośniczek biżuterii. Z artykułu dowiesz się jak kupować prawdziwe perły, tak by zawsze nabyć oryginały.

prawdziwe perły jak odróżnić?
fot.pexels.com

 

Prawdziwe perły – czym są i jakie są wariacje pereł

Na początek wyjaśnijmy czym są perły. Są one wynikiem zanieczyszczenia wnętrza skorupy małża (a dokładniej perłopława) przez ciało obce. Najczęściej jest to ziarenko piasku, które zaczyna pokrywać masa perłowa znajdująca się wewnątrz skorupy perłopława. Po pewnym czasie powstaje „docelowa” perła, może mieć różne rozmiary ale też kolory.

Należy pamiętać, że perły nie są jedynie białe. Możemy kupić biżuterię z prawdziwych pereł w kolorze różowym, kremowym, brązowym ale też niebieskim. Co więcej, spotykana w popkulturze czarna perła, w rzeczywiście nie jest niczym wyjątkowym. Oprócz jednolicie ubarwionych pereł, na rynku znajdują się tzw. perły „Orient”, czyli różowe z punktowymi odbarwieniami, a także perły „Overton”, gdzie mocne odbarwienia zielone i purpurowe zmieniają różowy kolor pereł.

Prawdziwe perły występują również w różnych kształtach. Znajdziemy takie w kształcie ziarenka, kropli wody czy też guzika. A także te o po prostu nieregularnych kształtach. Co łączy je wszystkie? Perła prawdziwa jest szalenie odporna na zgniecenie a jej powierzchnia nigdy nie jest idealnie gładka. To podstawowe cechy, po których rozpoznamy prawdziwą perłę, bez względu na jej kolor i kształt. Jednakże prawdziwość pereł to kwestia, nad którą musimy pochylić się uważniej.

Naszyjnik z prawdziwych pereł – jak rozpoznać oryginał

Powiedzieć możemy, że prawdziwość perły leży w jej naturalności. A natura ma to do siebie, że nie jest idealna. Tym się różni o wytworów sztucznych, stworzonych przez człowieka. Wobec tego wspomniana odporność i lekko chropowata powierzchnia to nie jedyne atrybuty, po których rozpoznamy prawdziwą perłę. Oprócz nich, prawdziwa perła charakteryzuje się sprężystością. Opuszczona na gładką powierzchnię będzie się odbijać dość wysoko, nawet na wysokość 70 cm. Perły prawdziwe są również dość ciężkie. Powierzchnia perły zaś, oprócz chropowatości, cechuje się głębokim połyskiem.

Proste, prawda? Nie do końca, bowiem okazuje się, że prawdziwe perły są bardzo trudne do kupienia, a jednocześnie te spotykane u najlepszych, dbających o renomę producentów biżuterii, nie są syntetyczne. Musimy pamiętać, że obecnie, niemal wszystkie perły dostępne w sprzedaży są hodowlane. Pozyskuje się je na specjalnych fermach małż. Są więc prawdziwe, ale nie naturalne, a to dlatego, że ich wzrost jest inicjowany przez człowieka. Naturalne, znalezione „na wolności” perły to niezwykła rzadkość, osiągająca niebotyczne ceny na aukcjach. Pamiętajmy, że perły hodowlane zachowują wszystkie wyżej wymienione cechy prawdziwych pereł.

Sztuczna perła zatem to ta wytworzona ze sztucznych materiałów. Będzie lekka a także nie będzie się odbijać tak wysoko, jak jej naturalna odpowiedniczka. Perły syntetyczne nie są jednak dobrym wyborem, np. na ślub cywilny czy inną uroczystość, bowiem powszechność hodowli perłopławów sprawiła, że biżuteria z prawdziwych pereł nie osiąga już bardzo dużych cen. Oczywiście w przypadku tego rodzaju precjozów także spotkamy „widełki” cenowe.

bransoletka damska z pereł
fot.pexels.com

Prawdziwe perły – ile kosztują i od czego zależy cena

Podstawowym czynnikiem wpływającym na cenę prawdziwych pereł jest… gatunek małża, z którego ją pozyskano. Dzielą się one na słono i słodkowodne. I droższa perła będzie zawsze pochodzić z perłopława słonowodnego, a to dlatego, że małż ten jest w stanie „wytworzyć” tylko jedną perłę naraz. Jego słodkowodny kuzyn potrafi „wyprodukować” nawet kilka pereł jednocześnie.

Słonowodne perły dzieli się na 3 najcenniejsze odmiany. Najdroższą jest odmiana South Sea, rośnie bowiem do największych rozmiarów i ma złotawy odcień. Ciemne perły Tahiti także są obiektem westchnień wielbicielek prawdziwych pereł. Ostatnią z najcenniejszych pereł jest odmiana Akoya o pięknym połysku.

Musimy jednak pamiętać, że na te perły wydamy największą kwotę. Z powodzeniem kupimy piękną ozdobę z perłą na prezent z odmian słodkowodnych. Doskonale się komponują z różnymi metalami szlachetnymi. Piękna złota biżuteria z perłą będzie zawsze synonimem klasycznego stylu i wartościową inwestycją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here