boks dla kobiet
fot.pexels.com

Sporty walki przyciągają coraz większą liczbę adeptów. Ale też adeptek, z roku na rok przybywa kobiet chcących umieć walczyć. Trenują razem z rosłymi facetami BJJ czy muay thai. Niezależnie jednak od danej sztuki walki, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt treningowy.

sporty walki dla kobiet
fot.pexels.com

 

Sporty walki – co dają

Nie ma co ukrywać – wszelka aktywność fizyczna jest zbawienna dla zdrowia. Lubisz ćwiczyć siłowo? Wspaniale! A może wolisz piesze wycieczki i biwakowanie? Super! A może jesteś zadeklarowaną narciarką? Świetnie! Każdy powinien dobrać dla siebie taką aktywność fizyczną, która pasuje do jego temperamentu i poziomu sprawności. Jednakże istnieje szereg zalet uprawiania sportów walki, których inne dyscypliny nie mogą zapewnić.

Przede wszystkim, dzięki sportom walki uczysz się, cóż… walczyć. Oczywiście nie każda sztuka walki zapewnia całkowite bezpieczeństwo w konfrontacji ulicznej (której, nawiasem mówiąc, należy jak najbardziej unikać, nawet posiadając wysokie umiejętności). Na pewno jednak daje pewien, nawet podstawowy, poziom pewności siebie. Będziemy bardziej opanowane w starciu, nie zamkniemy oczu czekając na najgorsze.

Poza tym sporty walki wszechstronnie poprawiają koordynację ruchową. Nawet w boksie będziemy musiały umieć się poruszać w przestrzeni i tak ruszać całym ciałem, aby zadać jak najszybszy i najmocniejszy cios. Trening sztuk walki jest też zbawienny dla sylwetki. Mało która dyscyplina sportowa tak mocno spala kalorie, jak sporty walki. Przez półtorej godziny znajdujemy się w bezustannym ruchu a pracuje każdy mięsień naszego ciała. Dlatego też sporty walki mogą trenować osoby pragnące stracić zbędne kilogramy.

Sporty walki a systemy walki – czym się różnią

Patrząc na ogłoszenia zachęcające nas do podjęcia treningów, możemy zauważyć, że część namawia nas do sportów a część do systemów walki. Czym się różnią? Czy w obu przypadkach nie chodzi o walkę właśnie? Owszem, chodzi, ale na zupełnie innych zasadach. Sporty walki przygotowują ćwiczących do walki sportowej wedle określonych reguł. Systemy walki nie mają zawodów, ale uczą samoobrony, często przy użyciu niesportowych taktyk.

Czy to oznacza, że to zupełnie inne dziedziny? Nie, bowiem systemy samoobrony, takie jak Krav Maga często czerpią z tradycyjnych sportów walki. Uzupełniają jednak techniki o autorskie chwyty i ciosy oraz przekraczają granice sportowej rywalizacji. Nie oznacza to, że trenują sporty walki nie obronimy się na ulicy. Wszystko jednak zależy od wybranej przez nas sztuki walki.

Na co innego pozwala trening boksu a na co innego jakiegoś rodzaju karate. Inne jest judo a inne jeszcze brazylijskie jiu-jitsu. Inny wachlarz umiejętności zdobędziemy dzięki treningom muay thai a inny w toku trenowania aikido. Musimy sami zdecydować, na czym nam zależy. Sporty walki możemy traktować jako swoistą, sportową rekreację a zajęcia systemów walki jako naukę stricte samoobrony. W zależności od naszej „drogi wojownika/wojowniczki”, zdobędziemy mniej lub bardziej praktyczne na ulicy umiejętności. Jednak sporty walki, zwłaszcza muay thai czy lethwei (zwany kiedyś boksem birmańskim) potrafią zaskoczyć brutalnością i intensywnością starć.

samoobrona dla kobiet
fot..pexels.com

Sprzęt do treningów sportów walki – jaki kupić

Niezależnie od tego czy wybraliśmy MMA, boks czy też judo, musimy kupić odpowiedni sprzęt, aby trening był odpowiednio bezpieczny i sprawiał nam komfort. Na początek strój. Brazylijskie Jiu-Jitsu, judo czy karate wymagają kupna odpowiedniego „uniformu”. Są to tradycyjne kimona złożone ze spodni, kurtki i pasa. Jednak dobrą wiadomością jest to, że początkujący adepci tych sztuk walki nie muszą kupować ich od razu. Zwykle trenerzy wymagają tego po dłuższym trenowaniu ale na pewno musimy się w kimono zaopatrzyć, jeśli chcemy startować w zawodach.

W sportach uderzanych, takich jak odmiany boksu, konieczne jest zakupienie owijek chroniących dłonie, ochraniaczy na zęby i rękawic bokserskich. Owijki najlepiej, żeby były jak najdłuższe, zaś rękawice powinny być dostosowane do wielkości dłoni. Jeśli ćwiczymy kickboxking lub tajski boks, dobrze jest kupić ochraniacze na piszczele. W przypadku drugiej dyscypliny warto dokupić ochraniacze na łokcie i kolana (mogą być siatkarskie). Dla zawodników muay thai dobrym wyborem jest kupno specjalnych krótkich spodenek nie krępujących ruchów przy kopnięciach.

Jeśli chcemy trenować sporty walki a chwilowo nie stać nas na zakup pełnego wyposażenia, to nic straconego! Na wyposażeniu sekcji powinny znaleźć się sprzęty do sztuk walki do użytku ogólnego. Powinien wystarczyć do momentu skompletowania własnego zestawu. Niemniej jednak ochraniacz na zęby musimy mieć, z oczywistych powodów, własny. Resztę sprzętu też warto mieć swoją, choćby ze względów higienicznych i najlepszego dopasowania. Najważniejsza jest jednak chęć do treningów sportów walki i konsekwencja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here