scyzoryk damski
fot.pixabay.com

Scyzoryki i multitoole uznawane są powszechnie za akcesoria dla mężczyzn. Jednakże ich funkcjonalność jest doskonała bez względu na płeć użytkownika. Coraz więcej kobiet podejmuje się tradycyjnie uznawanych za męskie zajęć, w tym także rekreacji, w których może się przydać scyzoryk czy multitool. W niniejszym artykule sprawdzamy, który gadżet jest lepszy dla kobiet – multitool czy może scyzoryk.

multitool dla kobiety
fot.pixabay.com

Scyzoryk a multitool – jakie są różnice

Niektórzy mogą sądzić, że multitool i scyzoryk to w zasadzie jedno i to samo. Rzeczywiście, oba gadżety kryją w sobie co najmniej kilka funkcji i są poręczne. Niemniej jednak różnica między nimi leży u podstaw. A mianowicie w głównym narzędziu, ponieważ to ono stanowi różnicę między scyzorykiem a multitoolem.

Faktycznie, multitool i scyzoryk posiadają ostrza. Jednakże w scyzoryku jest to narzędzie główne, rzutujące na jego rozmiar i cały dizajn. Natomiast w multitoolach podstawowym sprzętem są kombinerki. Je też znajdziemy w niektórych scyzorykach, jednak są znacznie mniejsze niż w multitoolach. Możemy więc powiedzieć, że scyzoryk to nóż składany a multitool kombinerki składane z różnymi dodatkowymi funkcjami.

Oczywiście dokładne wyposażenie scyzoryka czy multitoola zależy już od konkretnego modelu. W obu wypadkach mamy co czynienia z wersjami podstawowymi, jak i premium, w których znajdziemy całe mnóstwo funkcji. Oczywiście każda dodatkowa funkcja – narzędzie, wpływa na rozmiar i poręczność scyzoryka lub multitoola. Dlatego też każda kobieta pragnąca wyposażyć się w któryś z gadżetów, musi poważnie się zastanowić czego od nich oczekuje i czego potrzebuje.

Scyzoryk czy multitool – który lepszy do miasta

Jeśli nie jesteśmy amatorkami samotnych wędrówek po leśnych ostępach, nadal warto wyposażyć się w jakieś wielofunkcyjne narzędzie w postaci scyzoryka czy multitoola. Mogą się bowiem przydać także w realiach miejskich. Przede wszystkim ze względu na poręczność. Niektóre modele scyzoryków szwajcarskich lub multitooli posiadają wszelkie narzędzia przydatne w miejskiej dżungli.

Możemy więc potrzebować ostrza do otworzenia paczki lub koperty, pilnika do paznokci, małego śrubokręta do przykręcenia luźnej śrubki w okularach, nożyczek do obcięcia nitki. A także wspomnianych kombinerek w multitoolu, aby przytrzymać i dokręcić jakąś luźną część w naszym rowerze miejskim. Nie musimy mieć przy sobie także długopisu, ponieważ niektóre scyzoryki kryją w sobie specjalnie skonstruowany długopis. W mieście nie przyda nam się raczej piła, ani skrobak do ryb. Jednak otwieracz do butelek i korkociąg już owszem. Wszystkie wspomniane narzędzia znajdziemy w multitoolach lub scyzorykach, w zależności od modelu.

W mieście jednak nie możemy taszczyć ze sobą ciężkiego narzędzia. Musi być ono lekkie i mieścić się do kieszeni spodni czy torebki, tak aby nie sprawiać dyskomfortu. Dlatego też, skoro w mieście nie potrzebujemy wielu narzędzi, to scyzoryk wydaje się lepszym wyborem od multitoola. Jest po prostu dużo mniejszy i lżejszy od multitoola, który musi rozkładać się do rozmiarów zwykłych kombinerek, aby spełniał swoją rolę (małe kombinerki scyzorykowe nie są niestety zbyt praktyczne). Multitool nadal jednak pozostaje sprzętem, którego kupno panie powinny rozważyć.

scyzoryk do torebki
fot.pixabay.com

Scyzoryk czy multitool dla kobiet – kiedy multitool jest lepszy?

Multitool sprawdza się doskonale jako podręczna skrzynka z narzędziami. Mimo większych rozmiarów niż scyzoryk, multitool wciąż jest poręczny i funkcjonalny. Warto go mieć na biwaku, wycieczce w góry czy w samochodzie. Każdy wielbiciel survivalu i bushcraftu wie, że kawałek ostrza to absolutne minimum umożliwiające przetrwanie w lesie. Jeśli więc jesteśmy amatorkami wypoczynku na świeżym powietrzu, kupno multitoola to zakup wręcz konieczny. Gdy schowamy go w plecaku, nie odczujemy nawet jego ciężaru.

Rozważając kupno modelu scyzoryka czy multitoola, zwróćmy uwagę na jakość. Legendarna jest wręcz trwałość szwajcarskich scyzoryków Victorinox. Musimy jednak przygotować się na konkretny wydatek, choć mini scyzoryki do kluczy to jedynie kilkadziesiąt złotych, Większe modele mogą osiągać ceny 200 i więcej zł zależnie od posiadanego wyposażenia.

Multitoole to znacznie większy wydatek. Mogą kosztować i 1000 zł, niemniej spotyka się modele chińskie dobrej jakości i dobrze wyposażone a tańsze. Sprawdzą się jednak w sporadycznym użytkowaniu. Gdy wiemy, że scyzoryka lub multitoola będziemy używać często, lepszym wyborem jest inwestycja w solidne i uznane marki. Mamy wtedy gwarancję, że narzędzie nie rozleci się w rękach w najmniej odpowiednim momencie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here