biżuteria upcycling elektroodpady
fot.pexels.com

Biżuteria należy do wytworów kultury, który towarzyszy ludzkości od jej zarania. Drewniane i kościane ozdoby są znajdowane przez archeologów w miejscach najwcześniejszych siedlisk ludzkich. Złote ozdoby wysadzane drogocennymi kamieniami z czasów antycznych podziwiamy w muzeach. Średniowieczne i późniejsze precjoza również możemy podziwiać w salach muzealnych lub kupować na aukcjach. Nic dziwnego, że jubilerzy szukają nowych form wyrazu artystycznego i dróg dotarcia do konsumenta. Sięgają po nowe materiały, by szokować, zaciekawiać i zdobywać klientów. Jednym z najnowszych trendów w jubilerstwie jest biżuteria wykonana z zużytych elementów elektronicznych.

biżuteria elektrośmieci
fot.pexels.com


Biżuteria z elementów elektronicznych – dlaczego powstała

Powodów stojących za produkcją biżuterii z części elektronicznych jest kilka. Po pierwsze jest to oczywiście szukanie możliwości stworzenia czegoś nowego w biznesie trwającym od setek lat. Cały czas produkuje się biżuterię złotą i srebrną. Również perły nie tracą na popularności. Jest to klasyka, która nigdy się nie znudzi, jednak jak długo można wykonywać tylko tradycyjne precjoza? Konsumenci szukają nowinek, a więc trzeba im je zapewnić.

Jubilerzy poszukują więc kolejnych metod zaspokojenia popytu na biżuterię. Sięgają po drewno i plastik. A także po stal chirurgiczną. Do niedawna biżuteria wykonana z tych surowców szokowała. Dziś jest coraz powszechniejsza. Wiąże się to więc z dalszymi poszukiwaniami sposobów na przyciągniecie klientów. Ci zaś stają się coraz bardziej świadomymi konsumentami. Katastrofa klimatyczna postępuje i nierozerwalnie wiąże się z nieokiełznaną konsumpcją nowych towarów. Klienci sklepów jubilerskich zdają sobie z tego sprawę i chcą dać wyraz swej świadomości i nie przyczyniać się do dalszego zanieczyszczania planety.

W związku z tym poszukują biżuterii z recyklingu lub sięgają po biżuterię używaną. A właśnie metodą recyklingowania odpadów i ponownego wykorzystania w zdobnictwie i jubilerstwie jest wykonywanie ozdób z zużytych części elektronicznych. Stare podzespoły konsol, laptopów i innych urządzeń elektronicznych nie trafiają na wysypisko. Zamiast tego wykorzystują je jubilerzy, przyciągając rzesze nowych klientów.

Biżuteria z elementów elektronicznych – jak wygląda

Jak widzimy biżuteria z elektronicznych elementów to bardzo ciekawa propozycja. Niektórym jednak jest trudno sobie wyobrazić, jak taka biżuteria miałaby wyglądać. Czy w ogóle prezentuje się atrakcyjnie? Cóż, na pewno nie jest to propozycja dla tradycjonalistek i tradycjonalistów. Biżuteria z części elementów elektronicznych to odważny wybór, wielce znaczący pod względem symbolicznym. Nosimy bowiem na łańcuszku lub w pierścionku pozostałości po nowoczesnej technologii. Nowoczesne śmieci, które stały się ozdobą.

Na śmietniku nikt nie zwróciłby na nie uwagi. Jako biżuteria z części elektronicznych przyciąga wzrok i skłania do zadawania pytań. Na zawieszkach znajdujemy więc fragmenty układów scalonych i microchipów. Są układane w odpowiedni sposób tworząc estetyczną całość. Nie mają już praktycznej użyteczności, są ozdobą. Coś, co nie miało upiększać, czyni to. Widzimy przy tym, że technologia jest wszechobecna, nie tylko jako działające urządzenie, ale też jako ozdoba – odpad.

Wieloznaczeniowość biżuterii z elementów elektronicznych sprawia, że coraz więcej osób po nią sięga. Wygląda bardzo efektownie i przyciąga spojrzenia. To dobra propozycja nie tylko dla zwolenniczek upcyclingu, czyli przetwarzania odpadów w nowe przedmioty, zyskujące na wartości. To też świetna propozycja na prezent dla wszystkich zwolenniczek nowoczesnej technologii i gadżetów.

biżuteria z części komputerowych
fot.pexels.com

Biżuteria z części elektronicznych – do czego założyć

Powstaje pytanie do czego założyć biżuterię z części elektronicznych? Trudno chyba sobie wyobrazić pannę młodą na swoim ślubie ubraną w układy scalone. Biżuteria elektroniczna to propozycja raczej casualowa. Z całą jednak pewnością można oczekiwać, że ta gałąź sztuki jubilerskiej będzie się rozwijać, umożliwiając skomponowanie coraz większej liczby ciekawych stylizacji.

Poza tym ten rodzaj ozdób możemy łączyć z klasycznymi elementami. Zawieszkę z elementów elektronicznych możemy zawiesić na złotym lub srebrnym łańcuszku. Natomiast spinki możemy założyć do garnituru na firmowej imprezie, jeśli pracujemy w informatycznej korporacji. Ponadto to wspaniała propozycja na imprezę, zwłaszcza techno.

Jeśli chodzi więc o sztywne zasady dotyczące noszenia ozdób elektronicznych, to nie istnieją. Niemniej jednak warto nie przesadzać. Zdecydowanie lepiej jest założyć pojedynczy element tego typu, niż złożyć z elektroodpadów pełen komplet biżuterii. Z całą pewnością nosząc nawet tylko łańcuszek z układami scalonymi i czipami wywołamy szok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here