konsola dla dziecka na prezent
fot.pexels.com

Konsole do gier są obiektem marzeń wielu dzieci. Nic dziwnego, że od dziesiątek już lat, urządzenia te są niezwykle popularne. Jednak czasy NES-a (a u nas legendarnego Pegasusa) już minęły, a konsole, jak i same gry są niezwykle zaawansowane. Rodzi się więc pytanie, jaką konsolę do gier najlepiej wybrać dla dzieci, żeby były bezpieczne.

w co grać z dziećmi na konsoli
fot.pexels.com

 

Jaka konsola dla dzieci – jakie są popularne

Obecnie na rynku liczą się konsole trzech producentów. Playstation firmy Sony, Switch także japońskiego producenta i pioniera – Nintendo, oraz Xbox Microsoftu. Pierwsza i ostatnia konkurują ze sobą od lat, natomiast Switch sprawnie zajął niszę konsoli przenośnych (tak jak kiedyś zrobił to ze swym GameBoyem). Także wybierając konsolę do gier dla dziecka, będziemy musieli wybierać spośród wyżej wspomnianych urządzeń.

Musimy pamiętać, że konsole, zwłaszcza PlayStation i Xbox mają swoje „generacje”. Innymi słowy modele odpowiadające danym wymaganiom o określonych parametrach technicznych. Co kilka lat (mniej więcej w tym samym czasie), Sony i Microsoft wypuszczają kolejny model swoich konsol do gier. Najnowszą generacją PlayStation jest po prostu PlayStation 5, najnowszy model sprzętu od Billa Gatesa to Xbox Series X. Nintendo Switch to inna nisza i nie uczestniczy w tym swoistym wyścigu gigantów.

Wszystkie one natomiast mają przybliżone parametry do najnowszych komputerów. Umożliwiają granie na najwyższym poziomie grafiki, jak i dźwięku. Wystarczy włożyć dysk z grą do slotu, lub po prostu ją ściągnąć, żebyśmy mogli cieszyć się rozrywką. Wszyscy producenci mają odpowiednia liczbę tytułów dla dzieci (w tym ekskluzywnych, dostępnych jedynie na konkretną platformę). Wobec czego mamy w czym wybierać, a nasza pociecha będzie zadowolona.

Konsola dla dziecka – PlayStation, Switch czy Xbox, którą wybrać

Dla dziecka nie są ważne mikroróżnice w parametrach technicznych poszczególnych konsol. „Plejak” czy Xbox są do siebie podobne także w cenie. Jeśli więc dziecko ma rozeznanie w grach, wybór możemy pozostawić jemu. Podłączymy mu konsolę do telewizora, i będzie mogło grać. Dla nas, jako odpowiedzialnych rodziców, najważniejszą kwestią jest jednak jakie gry dziecko gra na swojej konsoli.

Nie ukrywajmy, obecne gry mogą do złudzenia przypominać rzeczywistość. To nie są czasy „Contry” czy „Mario”, gdzie wszystko było „kreskówkowe” i raczej umowne w wyrazie. Dzisiejsze gry są fotorealistyczne i mogą przedstawiać przemoc w bardzo sugestywny i „prawdziwy” sposób. Dlatego tak ważny jest nadzór nad tym w co gra dziecko. I nie twierdzimy tu, że gry uczą przemocy. Ona była obecna zanim je wymyślono, od zarania dziejów. Dziecko nie musiało grać w „Mortal Kombat” albo „GTA”, żeby zacząć przeklinać lub się bić.

Chodzi raczej o to, że grafika, dźwięk i sam świat przedstawiony w grze może być dla dziecka przytłaczający. Gry to nie medium i rozrywka wyłącznie dla dzieci. Wymienione wyżej, brutalne tytuły są skierowane do dorosłych graczy. A my musimy kupować gry na konsolę dla dzieci odpowiadające ich wiekowi i poziomowi rozwoju. Zwróćmy uwagę na oznaczenia na pudełkach z grami i wybierajmy te o odpowiedniej kategorii wiekowej. Tak jak z każdą rozrywką i do gier musimy podchodzić z rozmysłem.

konsola do gier dla dzieci
fot.pexels.com

Konsole do gier dla dzieci – jak zapobiec uzależnieniu od gier

Gry na konsole są wspaniałą rozrywką. Niewiele jest większych przyjemności niż granie w barwną i ciekawą grę w długie i brzydkie jesienno-zimowe wieczory. Jednak jak każda gra, tak i gra na konsolę dla dziecka może uzależniać. A nasza w tym głowa, aby granie było dla dziecka bezpieczne, słowem, aby nie stało się dla niego całym światem.

Rozmawiajmy więc z dzieckiem i poświęcajmy mu czas. Tego potrzebuje najbardziej. Dyskutujmy z nim o grach. Jeśli sami spędzaliśmy kiedyś godziny przed ekranem, będzie nam łatwiej przedstawić wady i zalety konsol do gier i samego grania. Nie pozwólmy, aby dziecko uciekało w gry przed problemami i nami. Ani, żeby totalnie zaniedbało nie tylko swoje obowiązki, ale też swobodną zabawę na dworze.

Kupując konsolę do gier dla dzieci, zaznaczajmy, że świat na zewnątrz jest znacznie bardziej ekscytujący od tego przed ekranem. Chodźmy z pociechą na spacery czy pojedźmy na biwak, ale też zainteresujmy jakimś sportem, np. walki. A także pozwalajmy dziecku bawić się z kolegami i koleżankami na podwórku. To nie tak, że bez grafiku nasz dzieciak automatycznie będzie ślęczał przed TV z padem w ręku. Jeśli pozwolimy mu realizować się w innych dziedzinach, będziemy wyrozumiali dla gorszych dni i słabości, konsola do gier dla dziecka, będzie dla niego tym, czym powinna być. Jedynie dodatkową rozrywką, dla ciekawego, prawdziwego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here