złota biżuteria damska
fot.pexels.com

Piękna złota biżuteria damska nigdy nie wychodzi z mody. Rzemieślnicy prześcigają się w nowych i ciekawych wzorach, aby uczynić swoje wyroby pożądanymi mimo zmieniających się trendów. Złota biżuteria to także cenny podarek, a w tym artykule doradzamy, jakie złote precjoza najlepiej kupić na prezent.

złota biżuteria dla kobiet
fot.pexels.com

Żółta czy biała złota biżuteria – czym się różnią?

Odpowiedź na pytanie ze śródtytułu, jest jedna – oczywiście kolorem. Żółte złoto, jest klasycznym kolorem tego kruszcu, natomiast białe złoto do złudzenia przypomina srebro. Oba warianty złotej biżuterii damskiej są niezwykle piękne i można je zastosować do wielu stylizacji, zarówno oficjalnych, jak i codziennych.

Czym się różni białe złoto od żółtego? Zacznijmy od tego, że żadna damska biżuteria  złota nie jest wykonana wyłącznie z tego cennego kruszcu. Byłaby zbyt delikatna, aby ją w ogóle móc nosić. Dlatego też jubilerzy wykonują damską złotą biżuterię  korzystając ze stopów złota z innymi metalami. Żółty kolor złota uzyskuje się poprzez stop kruszcu z cynkiem, miedzią, a także ze srebrem. Podobne do srebra złoto białe to stop złota ze srebrem, niklem, palladem lub cynkiem. Głębszą barwę biżuterii ze złota białego otrzymuje się wskutek pokrycia jej dodatkową warstwą rodu.

Jak widzimy żółta czy biała biżuteria nadal pozostaje cenna. Zwłaszcza, jeśli dodatkowo ozdobiono ją kamieniami szlachetnymi. Z całą pewnością jednak damskiej biżuterii ze złota żółtego nie sposób z niczym pomylić. Od wieków pozostaje symbolem statusu. Biżuteria ze złota białego natomiast jest znacznie bardziej dyskretna, łatwo wziąć ją za biżuterię srebrną, a więc mniej drogocenną. Jest to jednak atut dla pań, które nie lubią się afiszować i cenią nieoczywiste piękno.

Biżuteria ze złota różowego – jak powstaje?

Zupełnie inną „półką” jeśli chodzi o damską biżuterię złotą, jest ta wykonana ze złota różowego. Podobnie jak wyżej omówione rodzaje precjozów, i ta powstaje wskutek odpowiednich stopów złota z innymi metalami. W przypadku złotej biżuterii do złota dodaje się srebro oraz kluczową czerwoną miedź. Ozdoby z różowego złota szczególnie upodobały sobie Rosjanki żyjące w XIX w. Ze względu na kolor, początkowo nazywano różowe złoto „czerwonym”. Jednakże, jak wiemy, ta nazwa nie sprawdziła się na dłuższą metę.

To różowa barwa stała się szczególnie popularna wśród miłośniczek biżuterii. Jest to najpopularniejszy kolor złotej damskiej biżuterii zaraz po klasycznych białej i żółtej, Podobnie jak te tradycyjne biżuterię z różowego złota zdobi się kamieniami szlachetnymi i perłami, podkreślającymi jej odcienie. A tych też jest kilka, od ciemnych po bardzo jasne. Dzięki temu, złotą biżuterię dla kobiet z różowego kruszcu można dopasować do wielu stylizacji.

Niezaprzeczalną zaletą różowej złotej biżuterii jest to, że znacząco się wyróżnia spośród innych klejnotów. Z całą pewnością różowego złota nie sposób wziąć za nic innego. Jest to jednak delikatniejsza ozdoba niż ta klasyczna, wyprodukowana z żółtego złota. Niemniej róż zawsze kojarzy się z kobiecością, dziewczęctwem wręcz a więc biżuteria damska z różowego złota, niezaprzeczalnie jest synonimem delikatności.

bransoletka damska różowe złoto
fot.pexels.com

Złota biżuteria damska – jak ją dopasować do stylizacji?

Jak wspomnieliśmy damską biżuterię złotą można dopasować do wielu stylizacji, także ślubnych. Właściwie ostateczny efekt zależy od inwencji jej właścicielki. Niemniej warto pamiętać o kilku cennych wskazówkach dotyczących doboru złotych ozdób dla pań do garderoby i dodatków. Mianowicie wszystko powinno do siebie pasować. Zwróćmy uwagę na szczegóły, przeanalizujmy czego mamy najwięcej w szafie i w szkatułce z klejnotami. Złota czy srebra?

Jeśli przeważa srebro, postawmy na damską biżuterię ze złota białego. Nikt nie zauważy różnicy a wszystko będzie stanowić spójną całość. Jeśli zaś posiadamy więcej klasycznych klejnotów kobiecych ze złota żółtego, kontynuujmy ten trend, chyba, że chcemy całkowicie zmienić nasz styl. W każdym razie część ozdób w kolorze srebra a część barwy żółtego złota nie wygląda dobrze. Jeśli zaś jesteśmy uczulone na złoto, wybierzmy biżuterię ze stali chirurgicznej.

Nieco więcej frywolności mamy jeśli posiadamy damską biżuterię z różowego złota. Trzeba być jednak uważną z dodatkami. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zastosowały stylizację ślubną z biżuterią damską ze złota różowego. Jednak i tu nadal panuje jednolitość stylizacji. Ewentualnie bardzo jasne różowe złoto można zestawić ze srebrem lub białym złotem, ze względu na mały kontrast między ich barwami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here