jak kupować antyki
fot.pexels.com

Antyki są przedmiotami z duszą, a więc są bardzo pożądane przez miłośników historii i nietypowego wystroju wnętrz. To nie masowa produkcja, jednak przy kupnie antyków musimy bacznie uważać, aby nie dać się oszukać. W dzisiejszym wpisie wskazujemy zasady, których należy się trzymać przy kupnie antyków.

gdzie kupię oryginalne antyki
fot.pexels.com

 

Jak kupować antyki – pierwsze kroki

Jeśli zamierzamy kupić antyki, najpierw musimy się wyedukować. Na wydawanie pieniędzy zawsze przyjdzie czas, a lepiej nie wydawać ich w ciemno bez pewności, że mamy do czynienia z oryginalnym przedmiotem. Czas włożony w edukację zawsze jest opłacalny, choć często może nieco nużyć. Jeśli jednak wiemy jakie antyki nam się podobają, mamy już punkt wyjścia. Po prostu musimy dowiedzieć się, jaki styl reprezentują.

Poznajmy więc style, w jakich produkowane były antyki. Dowiedzmy się co to dokładnie jest Art Deco czy Noveau. Co właściwie oznacza, że mebel to Ludwik XVI. A Empire nie odnosi się jedynie do „Star Wars”. Gdy zaczniemy przyglądać się przedmiotom i porównywać ze sobą style, rozpoznamy pewne charakterystyczne cechy. Z czasem będziemy mogli łatwo je rozróżniać. Poza tym antyki były oznaczane przez cechy i poszczególnych rzemieślników. To był taki znak firmowy. Jak widzimy marka nie jest zarezerwowana tylko do współczesnych producentów butów sportowych. Już przed wiekami wytwórcy mebli lub sreber konkurowali ze sobą i zależało im na łatwej rozpoznawalności.

Pamiętajmy, że każdy rodzaj antyków oznaczano inaczej. Na meblach wypalano nazwę cechu i nazwisko rzemieślnika – wytwórcy konkretnej sztuki. Na zastawach pozostawiano punce. Stare zegary mają podpisy zegarmistrzów na tarczy, jak i mechanizmie. Gdzie szukać takiej wiedzy? Najlepiej poradzić się rzeczoznawcy, albo też kupić książkę o jakimś stylu lub poradnik dla wielbicieli antyków. Przysłowiowy diabeł tkwi w szczegółach i warto je poznać zanim zaczniemy cokolwiek kupować.

Jak kupować antyki – stacjonarnie czy online

Prawda jest taka, że wartościowe antyki kupimy zarówno w sieci, jak i stacjonarnie. Jeśli poszukujemy antyków z konkretnego kraju, sprawdzajmy tamtejsze portale aukcyjne. To na nich znajdziemy najbardziej interesujący nas styl bez wychodzenia z domu. I tak – przedmiotów rodem z Francji szukajmy w tamtejszym internecie itd. Może się to wydać nieco ryzykowne, lecz nie musimy niczego kupować, może to być element wspomnianej edukacji w temacie antyków.

Oczywiście możemy przeglądać rodzime portale. Jednak najlepiej pojechać do antykwariatu osobiście. Tylko bezpośredni kontakt z interesującym nas przedmiotem da nam pewność co do autentyczności. Jeśli chcemy kupić komuś prezent na parapetówkę antyk, koniecznie zabierzmy tę osobę ze sobą. Sama wycieczka jest dobrym podarkiem, a antyki są na tyle nietuzinkowymi przedmiotami, że lepiej nie kupować ich na ślepo.

Co więcej, możemy się z antykwariuszem potargować. Jednak nie liczmy na znaczne upusty. Osoby prowadzące antykwariaty doskonale zdają sobie sprawę z wartości sprzedawanych przedmiotów. Poza tym nie kupujemy nic z masowej produkcji. Musimy się na antyki wykosztować. Nie oznacza to jednak, że zawsze będziemy musieli opróżniać portfele. Poszukiwanie antyków, to jak poszukiwanie skarbu, zawsze znajdzie się jakaś okazja.

pchli targ antyki
fot.pexels.com

Jak kupić antyki – pchli targ czy aukcja

Jeśli zależy nam na oszczędnościach, polujmy na antyki udając się na pchle targi i targi staroci. Niektórzy chcą się szybko pozbyć zagracających im rzeczy, a wśród nich możemy znaleźć naprawdę udane okazy. Dzieje się tak ponieważ, nie każdy zdaje sobie sprawę z prawdziwej wartości tego co ma. Stary zegar po babci wcale nie musi być zdezelowanym starociem, a wyjątkowym przedmiotem wykonanym przez wziętego rzemieślnika. Sprzedający nie zna po prostu całej jego historii.

Z tym wiąże się inna metoda kupowania antyków. Nie musimy koniecznie kupować antyku wyglądającego jak „nówka”. Wręcz przeciwnie, meble do odrestaurowania czy zegary do naprawy można kupić bardzo tanio, a po odnowieniu podnosi się ich wartość. Poza tym mamy świadomość, że ratujemy piękny przedmiot przed smutnym losem odpadu. Dlatego też nie zrażajmy się, jeśli antyki nie mają stanu idealnego. Przy odrobinie pracy odzyskają swój wigor.

Jednak najpopularniejszą metodą kupowania antyków są aukcje. To na nich najczęściej znajdziemy unikatowe przedmioty, jak np. naturalne perły i rzeczy należące niegdyś do znanych postaci historycznych. To jest jednak opcja dla osób bardzo zamożnych i dobrze rozeznanych w antykwarycznym rynku. Antyki nabywane na aukcjach najczęściej są bowiem traktowane jako inwestycja i lokata kapitału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here