laptop dla seniora
fot.pexels.com

Informatyzacja zatacza coraz szersze kręgi. Dzisiejsza młodzież a nawet dzieci nie mają najmniejszych problemów z obsługą komputerów i surfowaniem po Internecie. Pokolenie 30,40-to latków było świadkiem rozpowszechniania się komputerów w Polsce. Ale co z seniorami? To grupa najmniej zaznajomiona z komputerami, jednakże osoby starsze również korzystają z dobrodziejstw elektroniki. W artykule zastanowimy się nad ty, jaki laptop jest najlepszy dla seniora, by jego obsługa była jak najprostsza.

komputer dla emeryta
fot.pexels.com

 

Jaki laptop dla seniora – dlaczego laptop a nie pecet?

Wybór funkcjonalnych urządzeń elektronicznych dla seniora jest wręcz przytłaczający. Mogą wybierać między smartfonami, tabletami, czytnikami e-booków, konsolami do gier, a także klasycznymi komputerami PC. Jednak ze wszystkimi wygrywa laptop. Dlaczego? Jego atutem jest wszechstronność, której pozostałe urządzenia nie mają. A także łatwość obsługi.

Spośród wyżej wymienionych, to pecet jest najbliższy pod względem funkcjonalności do laptopa dla seniorki. Nowe modele mają dużą moc obliczeniową, można na nich pisać, a także przeglądać strony WWW. Jest jednak jeden szkopuł. Komputer osobisty jest duży. Dodatkowo trzeba kupić głośniki i monitor. Poza tym nie sposób go nigdzie ze sobą zabrać. To laptop pozostaje najbardziej praktycznym komputerem dla starszej osoby.

A senior czy seniorka, często nie ma już pełnej sprawności, a także problemy ze wzrokiem. Nie może więc dźwigać ciężkiej i nieporęcznej skrzynki, a także szukać włączników dla każdego urządzenia towarzyszącemu pracy na pececie. Laptop jest lekki i pełną funkcjonalność osiąga po wciśnięciu jednego przycisku. Poza tym laptop dla seniora zapewnia zarówno pracę, jak i rozrywkę, dzięki czemu umili samotne wieczory.

Laptop dla emeryta – jaki powinien być

Skoro ustaliliśmy, że to laptop jest najlepszym komputerem dla seniora, należy zastanowić się nad tym, jakie dokładnie ma mieć funkcje. Ogólnie powinien być lekki, poręczny, a ekran powinien mieć dobrą rozdzielczość. To podstawy dla łatwego korzystania z urządzenia przez osobę starszą. Nie powinna nadwyrężać ani mięśni i stawów, ani wzroku. Komputer ma ułatwić życie seniorowi, a nie być kolejnym utrapieniem.

Dlatego najlepiej wybrać model o wadze nieprzekraczającej 2kg. To dwie paczki cukru, a taki ciężar uniesie każdy emeryt. Ekran natomiast powinien mieć jak najlepszą rozdzielczość. High Definition staje się powoli standardem pozwalającym osobie starszej cieszyć się wyrazistością obrazu. Jednakże sama wielkość ekranu również ma znaczenie, najlepiej, żeby nie była mniejsza niż 14 cali, lecz 15 cali będzie lepszym wyborem. Jednak laptop dla seniora powinien mieć jeszcze kilka udogodnień.

Zwróćmy uwagę na klawiaturę. Doskonałym wyborem dla seniora będzie model laptopa z podświetlaną klawiaturą. Dobrze, aby wielkość klawiszy była nieco większa, co ułatwi seniorowi pisanie. Ważna jest też wytrzymała bateria, aby móc się cieszyć mobilnością urządzenia. Jeśli chodzi o hardware, to nie musi odpowiadać laptopom dla graczy, chyba, że senior jest zapalonym gamerem i z łatwością odnajduje się w świecie wirtualnej rozrywki.

komputer dla babci
fot.pexels.com

Laptopy dla seniorów – ile kosztują

Seniorzy wymagają od laptopa łatwości obsługi. Trzeba na nim prosto pisać, szybko surfować po Internecie i oglądać filmy czy wiadomości bez nadwyrężania wzroku. Na szczęście te podstawowe funkcje spełnia większość dostępnych na rynku urządzeń. Dzięki czemu nie trzeba wydać na laptop dla seniora znacznych kwot. Wystarczy trochę poszukać w sieci, lub udać się do sklepu z elektroniką, żeby nabyć idealny komputer przenośny dla osoby starszej.

Lekkie i funkcjonalne laptopy dla osób w podeszłym już wieku można nabyć już za niespełna 1000zł. Oczywiście, nie są to najszybsze maszyny, jednak do codziennego użytku, prostych gier i Internetu jak najbardziej wystarczą. Waga takich komputerów to 1,7-1,8kg a więc jeszcze mniej od wspomnianych dwóch paczek cukru. Ich transport nie sprawi więc problemu żadnemu emerytowi.

Co ciekawe, możemy kupić w pełni sprawne laptopy używane. Cena takiego komputera to 600-700zł. Sprzedawane używane urządzenia są w pełni przygotowywane przez sprzedawców dla nowego użytkownika, który zaczyna na nich pracę od zera. To bardzo dobre rozwiązanie dla seniora, który bardzo liczy się z każdą złotówką, a jednocześnie nie zależy mu na zupełne nowym laptopie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here