tarp jaki kupić
fot.pixabay.com

Wycieczki w teren cieszą się dużą popularnością. Pandemia, izolacja, brak możliwości swobodnego wyjazdu, skłoniły rzesze ludzi do spacerów po lasach. W związku z tym zaczynamy rozglądać się za odpowiednim wyposażeniem, niedrogim a funkcjonalnym. Jednym z najpopularniejszych jest tarp. We wpisie zastanowimy się nad tym, czy warto zastąpić nim klasyczny namiot.

namiot czy tarp co wybrać
fot.pexels.com

 

Namiot czy tarp – czym jest tarp

Tarp jest tą częścią wyposażenia na wyjazd czy biwak, która zapewnić ma nam schronienie. Jest więc alternatywą dla namiotu. Podobnie jak on, tarp ma nas ochronić przed wiatrem i deszczem i nie jest to schronienie zbyt trwałe. Łatwo się go przenosi i pakuje, a więc wybierając między tarpem a namiotem, możemy od obu sprzętów wymagać podobnych funkcji. Niemniej jednak tarp różni się znacząco od namiotu.

Przede wszystkim tarp jest znacznie mniejszy od namiotu. To po prostu kawałek wodoodpornej płachty materiału. Najczęściej spotykany w kształcie kwadratu albo prostokąta, ale niektóre modele posiadają kształty mniej regularne. W tarpie znajdują się też punkty montażowe w postaci wszytych metalowych kółek lub materiałowych uchwytów, do których mocuje się linki. Tarp nie ma podłogi ani żadnych zapięć, jest więc schronieniem półotwartym.

Nie jest to jednak jego wada. Dzięki lekkości, mamy dużą swobodę w montażu tarpa na miejscu obozowania. Możemy rozwiesić go niczym dach, lub uczynić z niego ścianę i daszek pod kątem prostym. Odpoczywać pod tarpem możemy leżąc na macie turystycznej lub na hamaku. Zawiesić tarp możemy w zasadzie na dowolnej wysokości. Tarpy, podobnie jak namioty, dostępne są w kilku rozmiarach.

Tarp czy namiot – wady i zalety tarpa

Część powyższych cech możemy zaliczyć na korzyść tarpa. Podstawową jest jego funkcjonalność i łatwość montażu. Wystarczy wybrać odpowiednie miejsce, rozwiesić tarp jak nam się podoba, rozpalić ognisko i możemy cieszyć się pięknymi „okolicznościami przyrody”. Tarp po złożeniu jest mniejszy od nawet najmniejszego namiotu turystycznego. Z łatwością zmieści się do plecaka i nie odczujemy jego ciężaru.

Rozważając kupno tarpa czy namiotu, musimy brać pod uwagę długość naszej wyprawy i ilość dodatkowego sprzętu, jaki ze sobą zabieramy. Jak wspomnieliśmy, tarp jest półotwarty, a więc nawet jeśli zawiesimy go bardzo nisko, i tak będzie można dostrzec co ze sobą wzięliśmy. Nie schowamy pod nim roweru, czy dużego plecaka. Wszystko pozostanie na widoku. Jeśli jednak wybraliśmy zupełnie odizolowane leśne ostępy, nie powinno to stanowić problemu.

Skoro tarp jest otwarty, logicznym jest, że nie ochroni nas przed insektami czy przed opadami z każdego kierunku. O ile przed komarami możemy ochronić się preparatami i ogniskiem, to mocne opady są problemem. Z drugiej strony wprawna biwakowiczka powinna umieć przewidywać pogodę i z wyprzedzeniem rozstawić tarpa i tak zaplanować obozowisko, aby ochronić się przed deszczem jak najlepiej. Z drugiej strony ta otwartość tarpa turystycznego sprawia, że mamy pełniejszy kontakt z naturą, a o to przecież chodzi w biwakowaniu czy bushcrafcie, prawda?

tarp na drzewie
fot.pixabay.com

Tarp czy namiot – jaka jest cena tarpa

Wspomnieliśmy już o niskiej cenie tarpa. Rzeczywiście, nie jest to zbyt drogie wyposażenie. Co więcej, możemy jeszcze bardziej obniżyć koszty, gdy zaczniemy przygodę z tarpami od mniej profesjonalnego sprzętu. Za tarp bowiem może posłużyć kawałek foliowej płachty z marketu z materiałami budowlanymi. Dostatecznie ochroni nas przed lekkim deszczem, wiatrem a także przed słońcem. Na pierwsze kroki z biwakowaniem pod tarpem np. w ogrodzie lub na działce, w zupełności wystarczy.

Jeśli uznamy, że taki rodzaj wypoczynku nam odpowiada, możemy kupić tarp profesjonalnego producenta. Najtańsze modele to koszt w wysokości kilkudziesięciu złotych. Najdroższe zaś nie przekraczają 300. Dodatkowo otrzymujemy worek do spakowania tarpa. Musimy jednak wiedzieć, że na kupnie samego tarpa nasze wydatki się nie kończą. Aby cieszyć się biwakiem pod tarpem musimy dokupić jeszcze kilka rzeczy.

Będą to oczywiście linki mocujące (o ile nie znalazły się w zestawie), mata lub hamak, śpiwór, nóż (lub multitool bądź też scyzoryk). Dodatkowo przyda się apteczka, kuchenka turystyczna, latarka. I rzecz jasna odpowiednia odzież. Jeśli jednak dopiero zaczynamy rozważać biwakowanie, warto zacząć od własnego ogródka bądź działki. Wtedy po kolei możemy testować różne rozwiązania i spróbować czy tarp czy namiot nam najlepiej odpowiada. Tarp to także odpowiedni prezent dla każdego/ej miłośnik/czki biwaków. Nawet jeśli ma już namiot, to tarp będzie lekkim i alternatywnym schronieniem „na zaś”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here