W dzisiejszych czasach aktywność fizyczna to nie tylko treningi. W coraz więcej dyscyplin wkrada się technologia. Umożliwia dokładniejsze monitorowanie postępów treningowych. Aby to się udało, wszelkiego typu urządzenia muszą być jak najporęczniejsze. Nic dziwnego, że bardzo szybko przybrały formę zegarka na nadgarstek. Tym właśnie są smartwatche – zegarkami treningowymi. A w artykule objaśniamy czym się kierować przy kupnie smartwatcha.
Spis Treści
Smartwatch sportowy – czy w ogóle warto go kupić
Niektórzy mogą zadać sobie pytanie, czy w ogóle trzeba kupować smartwatcha. Nie każdy przecież musi potrzebować nowoczesnych gadżetów. A trenujemy przecież my, a nie nasze akcesoria. Jednakże dokładne monitorowanie ciała i progresu jest niezwykle ważne w skutecznym treningu. Dzięki tym danym możemy przeprowadzić optymalną sesję ćwiczeń, aby jak najlepiej dopasować intensywność i zapewnić ciągły progres.
Musimy wiedzieć, jakie tętno jest dla nas optymalne, aby np. sesja cardio dała najlepsze efekty. Również warto zapamiętać ile kilogramów ostatnio podnieśliśmy, a także le powtórzeń wykonaliśmy. Nawet w tak bazowym treningu, jakim jest zwykłe spacerowanie, należy wiedzieć ile kroków zrobiliśmy ostatnio. Bez tych wiadomości możemy błądzić jak we mgle, a co za tym idzie zniechęcić się do aktywności fizycznej.
A smartwatch treningowy jest niezwykle poręczny. Po prostu zakładamy go jak klasyczny zegarek, a urządzenia zbiera dane, by za pomocą bluetootha przesłać je do aplikacji na naszym smartfonie. Nie odczujemy więc jego ciężaru. Jogging czy nawet ćwiczenia siłowe nie ucierpią przez noszenie smartwatcha, a nasze parametry są na bieżąco zbierane i analizowane automatycznie. Dzięki temu sprzętowi nic nam nie umknie.
Jaki smartwatch kupić – jakie funkcje ma smartwatch
Sprawdźmy jakie smartwatch ma funkcje. Oczywiście ich zakres zwiększa się wraz z zaangażowaniem technologicznym modelu, jednak pewne podstawowe parametry wykonywać powinien każdy smartwatch, nawet ten z niższej półki cenowej. Funkcje te odpowiadać będą każdej osobie początkującej, ale też zaawansowanej, której zależy jedynie na bazowych pomiarach.
Każdy sportowiec kupując smartwatch treningowy otrzymuje tak naprawdę kilka urządzeń zamkniętych w formę zegarka. Dostaje więc pulsometr, dzięki któremu zmierzy w czasie rzeczywistym puls i tętno krwi. Niezwykle ważny pomiar we wszelkich dyscyplinach wydolnościowych i wytrzymałościowych. Smartwatche do treningu mają zestandaryzowany GPS, szalenie przydatny dla biegaczy lub rowerzystów. Zobaczymy dzięki temu naszą trasę, odległość jaką przebyliśmy i nie zgubimy drogi.
Dobry model smartwatcha do treningu powinien posiadać wspomniany krokomierz. To podstawowy pomiar naszego progresu. Nieodzowny jest również monitoring snu. Zintegrowany analizator snu w smartwatchu to świetna funkcja. Jakość snu bardzo wpływa na regenerację potreningową a także na ogólne samopoczucie. Oczywiście możemy kupić każde z tych urządzeń osobno. Krokomierze mają nawet smartfony. Pytanie tylko: po co? Dzięki smartwatchom treningowym mamy wszystko w jednym, poręcznym urządzeniu.
Jaki smartwatch kupić – czy każdy powinien go mieć
Fakt, że smartwatch do treningu jest bardzo funkcjonalnym i przydatnym urządzeniem, nie sprawia niestety, że każdy powinien go nabyć. Nie wszystkie dyscypliny sportu umożliwiają korzystanie z urządzenia. Na przykład sztuki walki są sportem, przez który możemy zniszczyć naszego smartwatcha. Podobnie jest z odważnikami kettlebell. Robiąc snatche lub cleany uderzamy kulą o nadgarstek. A zderzenia z 20kg (a nawet lżejszym i mniejszym) kettlem nie wytrzyma żaden smartwatch, to pewne.
Jednak w zdecydowanej większości dyscyplin, smartwatch do treningu jak najbardziej może być używany. Nawet w pływaniu, o ile kupimy smartwatch wodoodporny. Jeśli ćwiczymy na siłowni, to hantle ani sztangi nie zniszczą naszego sprzętu. Poza tym smartwatche dostępne są w wielu kształtach i rozmiarach, wybierzemy więc bez trudu model najbardziej nam odpowiadający i najwygodniejszy względem naszych potrzeb.
Ile kosztuje smartwatch do treningu? Cóż, rozpiętość cenowa jest bardzo duża. Najtańsze modele oscylują wokół 200zł, natomiast najdroższe to wydatek nawet kilku tysięcy. Z tym, że te droższe zaprojektowane są z myślą profesjonalnych zawodniczkach i zawodnikach. Dla treningu amatorskiego lub domowego na początek możemy z całą pewnością wybrać jakiś tańszy egzemplarz.