damska kurtka narciarska
fot.pexels.com

Dopiero rozpoczęła się jesień, ale już myślimy o sezonie narciarskim lub snowboardowym. Oczywiście należy się do niego przygotować, kupując właściwe wyposażenie lub przeprowadzając konserwację. Nieodzowne jest kupno odpowiedniej odzieży w tym kurtki. W artykule wyjaśniamy czym powinna kierować się amatorka sportów zimowych przy kupnie damskiej kurtki narciarskiej.

kurtka na narty kobieca
fot.pexels.com

 

Jak wybrać kurtkę narciarską damską – czym się różni od męskiej

Już uspokajamy wszystkie narciarki i snowboardzistki. Kupując damską kurtkę narciarską nie muszą martwić się o to, że będzie gorsza od męskiej. Tego typu odzież ma identyczną funkcjonalność bez względu na płeć. Czym się jednak różni kurtka narciarska damska od męskiej? Cóż, różni się właściwie tylko krojem. Damskie kurtki narciarskie projektowane są z myślą o typowo damskiej sylwetce.

Są więc bardziej dopasowane do węższych talii i szerszych bioder. Dzięki temu będą dobrze leżeć i nie krępować ruchów podczas szusowania po zaśnieżonych stokach. Oczywiście każda kobieta musi dopasować kurtkę rozmiarem, mając na względzie, że pod nią będzie mieć na sobie grubszą bluzę. Dlatego warto wybrać damską kurtkę nieco większą, którą ewentualnie dopasujemy za a pomocą ściągaczy w pasie i na dole kurtki.

Powinniśmy zwrócić uwagę na kołnierz podczas przymiarki. Jeżdżąc na nartach z dużą prędkością w minusowych temperaturach musimy chronić szyję, ale tak, aby nie krępowało nam to ruchów głową podczas obserwacji otoczenia. Kołnierz kurtki narciarskiej dla kobiet nie powinien być zatem za luźny ale nie powinien też przysłowiowo „dusić”. Natomiast rękawy oczywiście powinny być regulowane ściągaczem, aby zapewnić najlepszą szczelność podczas wykonywania ruchów kijkami narciarskimi.

Jak wybrać damską kurtkę narciarską – najważniejsze cechy

Jazda na nartach jest wspaniałą aktywnością i rozrywką. Jednak podczas niej jesteśmy narażeni na oddziaływanie żywiołów. Dobra damska kurtka na narty musi nas skutecznie chronić przed wiatrem, niskimi temperaturami i przemoknięciem. W górskich warunkach, zwłaszcza zimą, przemoknięcie jest szczególnie niebezpieczne i zagraża życiu i zdrowiu. Wobec czego musimy zwrócić uwagę na wodoszczelność kurtki narciarskiej.

Dla określenia wodoodporności przyjęto szczególny parametr. Mianowicie jest to wielkość słupa wody, przed którym tkanina zewnętrzna kurtki narciarskiej nas zabezpieczy. Deszcz zatrzyma kurtka wodoodporna z membraną odporną na słup wody 5-10 tys. mm. Jednak mówimy tu o warunkach zimowych, kurtka zimowa musi as ochronić przed opadami śniegu jak i przed nasiąknięciem wodą podczas upadku. Wybierajmy zatem damską kurtkę narciarską z membraną przekraczającą 10 tys. mm. Będzie ona najbardziej wodoodporna.

Z drugiej strony nie możemy czuć się w kurtce narciarskiej jak w folii i się w niej zagrzewać. Wilgoć musi być odprowadzana na zewnątrz. Dlatego kupujmy kurtki narciarskie dla kobiet „oddychające”. Im lepiej kurtka oddycha, tym większy komfort podczas jazdy. Patrzmy, aby dany model miał jak największą ilość gramów wilgoci na metr kwadratowy w ciągu doby. Odpowiednie oznaczenia znajdziemy na metkach przy kurtce.

damska kurtka na snowboard
fot.pexels.com

Jaką kurtkę na narty dla kobiet kupić – co jeszcze powinna mieć

Kurtki narciarskie nie są zwykłymi kurtkami do leśnych wycieczek czy na biwak. To specjalistyczna odzież, która musi spełniać określone warunki bezpieczeństwa. Narciarstwo to sport, który jest jak najbardziej kontuzjogenny. W związku z czym wyposażenie kurtek narciarskich wykracza poza zastosowanie dobrej jakości oddychających i wodoodpornych materiałów. Zawierane są w nich specjalne rozwiązania i dodatki projektowane dokładnie z myślą o narciarstwie.

W damskich (i męskich zresztą też) kurtkach na narty znajdziemy specjalne zabezpieczenie przeciwko dostanie się śniegu do środka kurtki przy upadku. To tzw. pas przeciwśnieżny – zapinany na zatrzaski dodatkowy element mieszczący się na wysokości pasa osoby noszącej kurtkę. Warto też kupić kurtkę z patkami – kawałkami materiału chroniącą suwak na całej długości. Lepiej bowiem, żeby zamek nie zamoczył się i nie zamarzł.

Poza tym dobrze wybrać damską kurtkę narciarską z wszytą przez producenta płytką REPPO. To dodatkowe i bardzo użyteczne zabezpieczenie narciarskie, jest to mikroczip, który ratownicy górscy mogą szybko namierzyć. Jest szczególnie przydatny w ekstremalnych sytuacjach np. podczas zejścia lawiny. Poza tym warto mieć kurtkę narciarską z dobrze zabezpieczonymi kieszeniami, w których schowamy przydatne drobiazgi, np. multitool czy scyzoryk. Kwestią gustu jest dizajn i kolor kurtki, niemniej ze względów bezpieczeństwa warto wybrać te w kolorach łatwo wyróżniających się na białym tle śniegu i ciemnego lasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here