top laptop do gier
fot.pexels.com

Laptopy stały się urządzeniami wszechobecnymi. Ich wielofunkcyjność sprawia, że cieszą się nieustanną popularnością. Podobnie jak komputery osobiste, laptopy mogą służyć do pracy i nauki, jednak dla wielu użytkowników i użytkowniczek najważniejsze jest to, w jakie gry można na nich zagrać. Wobec czego producenci projektują modele specjalnie służące do grania w gry komputerowe. W niniejszym artykule sprawdzamy jaki laptop do gier kupić, aby nie przepłacić.

laptop do grania w gry
fot.pexels.com

 

Laptop do gier czyli gamingowy – czym się różni od zwykłego

Laptopy przeznaczone głównie do grania w gry nazywa się też gamingowymi. Na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od zwykłych modeli laptopów. Jednak nawet laik zauważy wyższe ich ceny. Cena laptopa gamingowego jest dość wysoka ze względu na całościowe zaprojektowanie urządzenia a nie tylko parametry obliczeniowe.

Choć przyznać trzeba, że jego hardware ma ogromne znaczenie. Obecnie gry w niczym nie przypominają rozpikselowanych, prostych tytułów sprzed wielu lat. Współczesne gry komputerowe są niezwykle zaawansowane zarówno pod względem graficznym, jak i dźwiękowym. Są też, kolokwialnie mówiąc, „duże”. A więc wyciskają z procesorów, pamięci i karty graficznej ile tylko się da. Nic zatem dziwnego, że laptop do gier, musi być doskonale wyposażony, aby zapewnić elektroniczną rozrywką bez żadnych zakłóceń i w maksymalnej jakości.

Producenci laptopów gamingowych patrzą jednak na swoje urządzenia holistycznie. I pomyśleli też o tym, że gracze często nie potrafią trzymać nerwów na wodzy. W Internecie znajdziemy mnóstwo filmików z graczami, którzy przegrywając, wyżywają się na swoim komputerze uderzając weń z całej siły a nawet ciskając nim po pokoju. Dlatego też laptopy do gier wyposaża się we wzmacniane obudowy, którym nadaje się nietypowy, agresywny dizajn. Poza tym laptopy gamingowe zapewniają, lepsze niż zwykłe modele, chłodzenie. Obudowy laptopów gamingowych posiadają też dużo różnego rodzaju portów, aby gracz mógł z łatwością podpiąć dodatkowe wyposażenie.

Laptop do gier za 1000zł – czy można taki kupić

Od razu rozwiewamy wszelkie wątpliwości, nie można kupić dobrego laptopa do gier za 1000zł. Tyle nawet nie kosztują nawet porządne zwykłe modele, które mogą co najwyżej posłużyć za maszynę do pisania. Jednak nam zależy na graniu w najnowsze tytuły gier komputerowych, a więc musimy przygotować się na większy wydatek.

Oczywiście na zwykłym laptopie także pogramy. Niestety musimy się pogodzić z tym, że nie będziemy mogli spróbować sił w rozgrywce w najbardziej wymagające tytuły. Lecz w gry nieco starsze a także retro i klasyki jak najbardziej możemy zagrać na zwykłym laptopie. Jednak będzie się szybciej nagrzewał, a gra na maksymalnych ustawieniach często będzie nie możliwa bez zacięć. Dlatego też, jeśli myślimy o laptopie do gier, musimy przygotować większą kwotę.

Przede wszystkim z praktycznych powodów. Lepiej kupić laptop do gier raz a dobrze. Do rzadkości należą osoby „grzebiące we wnętrznościach” laptopa gamingowego i wymieniające poszczególne podzespoły. Wobec czego laptop do gier jest nieco bardziej podobny do konsoli niż do klasycznego PC. Jednak niewiele ma z nią wspólnego. Poza tym, wspomniane zaawansowanie technologiczne sprawia, że gra na laptopie staje się przyjemnością i nie frustruje ze względu na słabszą grafikę, czy dłuższe „wczytywania” kolejnych map i poziomów. Laptop do gier to urządzenie przenośne, dlatego też lepiej zainwestować w model z mocniejszą obudową, aby urządzenie nie uległo zniszczeniu.

laptop gamingowy jaki
fot.pexels.com

Tani laptop do gier – czyli ile trzeba wydać

Nie zawsze musimy jednak sięgać po laptop do gier z najwyższej półki. Porządny i (stosunkowo) tani laptop gamingowy zaczyna się od 3000zł. Modele za tą i nieco wyższą kwotę mają zaledwie 8GB RAM, a to stanowczo za mało, aby zagrać w najnowsze tytuły. Niemniej w te sprzed kilku lat, a nadal cenione, zagramy bez problemu z tą ilością pamięci. Lepiej już jednak sięgać po modele z 16GB RAM. A te laptopy do gier to wydatek ponad 4000 zł.

Oprócz zwiększonej pamięci RAM posiadają lepsze procesory i karty graficzne. W nie wszystkie gry zagramy na maksymalnych ustawieniach, jednak w większości pozycji gra będzie satysfakcjonująca. Część modeli posiada wzmocnione obudowy, które może nie wytrzymają uderzeń młotkiem, ale zwykłe, nawet niezbyt ostrożne użytkowanie jak najbardziej. Ta cena zapewnia już udany prezent, np. dla chłopaka. Niemniej jednak laptop do gier możemy kupić jeszcze drożej.

Pytanie tylko, czy koniecznie chcemy specjalnej, dizajnerskiej obudowy. Czy rzeczywiście musimy mieć „wyżyłowanego” laptopa gamingowego, skoro w zasadzie nie mamy aż tyle czasu na granie, ani nie jesteśmy profesjonalnymi gamerami? Wiele z dodatków laptopów do gier, to cóż… dodatki, nie wpływające bezpośrednio na możliwość rozgrywki. Podsumowując tani a jednocześnie dobry laptop do gier, dla przeciętnie zajętego, dorosłego człowieka to wydatek 3000 zł. Za mniejszą kwotę lepiej poszukać zwykłego modelu do sporadycznego grania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here