Rynek kosmetyków wegańskich cały czas się rozrasta. W ostatnich latach obserwuje się wręcz eksplozję owych produktów kosmetycznych przeznaczonych dla wegan. Nawet popularne i znane od lat marki zaczynają sprzedawać swoje linie tego typu kosmetyków. W artykule sprawdzamy, czy warto stosować kosmetyki vegan.
Spis Treści
Kosmetyki vegan – co to znaczy
Zacznijmy wyjaśnienia co to znaczy, że kosmetyki są vegan. Napis „vegan” na opakowaniu kremu do depilacji czy szamponu oznacza, że jest przeznaczony dla wegan. Zwykle weganizm kojarzy się z niejedzeniem mięsa i żadnych innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Jednakże weganizm to styl życia, który wiąże się z niekorzystaniem z produktów odzwierzęcych w możliwie każdym możliwym sensie. A więc weganie unikają noszenia odzieży wykonanej z futra czy skóry (w tym butów) a także nie korzystają z kosmetyków, które zawierają jakieś produkty pochodzenia zwierzęcego.
To właśnie z myślą o nich firmy kosmetyczne produkują specyfiki oznaczone etykietką „vegan”. Wegańskie kosmetyki powstają na bazie wyciągów roślinnych. Mogą być również syntetyczne, niemniej jednak weganie często środków do pielęgnacji i mycia jak najbardziej naturalnych. Kosmetyki vegan nie mogą po prostu zawierać niczego, co pozyskano od zwierząt. I to bez względu na gatunek.
Zwierzęta bowiem to nie tylko ssaki czy ptaki, ale oczywiście też owady. Wobec tego vegan kosmetyki nie zawierają miodu ani mleczka pszczelego, tak przecież szeroko stosowanych w „normalnych” produktach pielęgnacyjnych. Powstawanie coraz większej ilości wegańskich kosmetyków wiąże się więc ze wzrastającą świadomością konsumencką, oraz sięganiem po nowoczesne a zarazem prostsze rozwiązania technologiczne.
Kosmetyki vegan – jak powstają wegańskie kosmetyki
Zwiększona podaż vegan kosmetyków to wynik rosnącego zapotrzebowania na takie produkty. Zwłaszcza wśród młodszych użytkowniczek i użytkowników. Do powszechnej wiadomości przebija się coraz mocniej fakt zbliżającej się katastrofy klimatycznej. Jednym z czynników do niej się przyczyniających jest masowa hodowla zwierząt. Wraz z tą świadomością coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, w jaki sposób traktowane są w niej zwierzęta. W skrócie możemy powiedzieć, że ich los nie jest najlepszy.
Przemysł kosmetyczny zwrócił się więc w stronę roślin. Można powiedzieć, że na nowo odkrywa niektóre zbawienne dla kosmetologii właściwości różnych roślin. Niektóre składniki były stosowane przez kobiety od wieków, zanim wielkie fabryki przejęły produkcję kosmetyków. Należy zaznaczyć, że produkcja kosmetyków vegan jest o wiele tańsza i prostsza, niż ich odpowiedników zawierających składniki odzwierzęce. Co za tym idzie, dość łatwo możemy znaleźć instrukcje, jak samemu zrobić wegański krem czy mydło.
Rośnie zatem konkurencja dla dużych producentów. Małe firemki samodzielnie produkują swoje vegan kosmetyki i sprzedają je przez Internet. Z drugiej strony sporo osób samodzielnie wytwarza przynajmniej podstawowe kosmetyki wegańskie DIY. Choćby mydło wegańskie możemy zrobić z kilku prostych składników, które bez problemu dostaniemy w supermarkecie. Większość jednak kupuje gotowe wyroby kosmetyczne dla wegan w sklepie. Liczymy na to, że vegan kosmetyki są synonimem braku testów na zwierzętach. Tak niestety nie jest.
Kosmetyki vegan a cruelty free – czym się różnią
Wszystkie wielbicielki zwierząt mogą się nieprzyjemnie zawieść dowiadując się, że ich ulubiony vegan kosmetyk nie powstał całkowicie bez ich cierpienia. Jak to możliwe? Otóż okazuje się, że część producentów, zwłaszcza największych, nadal testuje swoje produkty na zwierzętach. Wspierać ten okrutny proces możemy pośrednio. Nawet jeśli dany wegański kosmetyk nie był testowany na zwierzętach, to pozostałe już tak. Kupując więc produkt jego produkt, pozwalamy mu zarabiać.
Co więcej, organizacje monitorujące testy na zwierzętach zwracają uwagę, że niektóre firmy kosmetyczne sprytnie omijają informację o nietestowaniu swoich kosmetyków na zwierzętach, wprowadzając w błąd niczego nieświadomych klientów. Owszem, finalny kosmetyk, mógł być nietestowany na zwierzętach, ale pojedyncze jego składniki już tak. A cały proceder odbywa się w krajach, gdzie testy na zwierzętach są dozwolone. Niestety może też to dotyczyć vegan kosmetyków. Dlatego zawsze warto zasięgnąć informacji nim kupimy kosmetyk pochopnie lub jako prezent.
Gdzie jednak dowiedzieć się, że vegan kosmetyki są cruelty free? W Internecie musimy poszukać organizacji, które samodzielnie przeprowadzają „śledztwa”. Sporządzają też listy kosmetyków, które spełniają warunki bycia zarówno wegańskimi, jak i wytworzonymi bez okrucieństwa wobec zwierząt. Może zająć nam to chwilę, jednak z całą pewnością warto ją poświęcić, aby kupować kosmetyki zarówno etyczne ale też skuteczne.