#4 Cienfuegos - Perła Południa

19:00

7.07.2018 Cienfuegos, Kuba 

co zobaczyc

Małe, niepozorne miasteczko. Myślę, że jest zazwyczaj traktowane jako baza wypadowa na okoliczne wodospady. My jednak nie mieliśmy czasu na odwiedzenie El Nicho - pięknego wodospadu nieopodal Cienfuegos, więc po prostu postanowiliśmy spędzić w tym miasteczku miły wieczór. 

W dosłownym tłumaczeniu nazwa Cienfuegos oznacza sto ogni, ale z ogniem to miasto nie ma nic wspólnego. Nazwa została nadana na cześć generała o takim nazwisku. Jest nazywane również Perłą Południa, a w 2005 roku stara część Cienfuegos została wpisana na listę UNESCO. 

Całe miasto z powodzeniem można obejść w każdą stronę w kilka godzin, i do tego nie spiesząc się. Nie powiem - była to miła odmiana po Hawanie i naprawdę udało nam się trochę wypocząć. Zwłaszcza, że pogoda była początkowo taka sobie i nie dało się spokojnie spacerować. Gdy już się uspokoiło, skierowaliśmy się w stronę promenady ciągnącej się wzdłuż zatoki. 

co zobaczyć

czy warto

co zobaczyć

Uliczki Cienfuegos niezbyt różnią się od tych w Hawanie. Jest tylko czyściej i stoi mniej samochodów. Jest również spokojniej z czego się bardzo cieszyliśmy. 

Ciekawostką są na pewno budki telefoniczne. W Polsce na próżno ich szukać. Przynajmniej tak mi się wydaje - dawno żadnej nie widziałam. Na Kubie jeszcze działają i mają się świetnie - korzysta z nich wiele osób. 

co zobaczyć

co zobaczyć

Sercem miasta jest Parque central José Martí. Znajduje się tu wiele budowli, które zdecydowanie warto zobaczyć: muzeum, katedra oraz łuk triumfalny. Panuje tu przyjemny klimat, wszystko dzieje się spokojnie. W tej okolicy część ulic jest wyłączonych z ruchu samochodowego, więc można bez pośpiechu podziwiać budynki w stylu kolonialnym i chłonąć atmosferę miasta. 

co zobaczyć


Mimo, że centrum Cienfuegos nie jest gigantyczne, wieczorem można było usłyszeć z wielu lokali muzykę na żywo. Postanowiliśmy pójść do knajpy El Palatino, tuż przy Parque central. Był to idealny wybór. Zespół był niesamowity! Do tej pory wspominamy i żałujemy, że nie kupiliśmy od nich płyty - byłaby to najlepsza kubańska pamiątka. Może ktoś był w Cienfuegos i wie co to za zespół? Będę przeszczęśliwa, jeśli uda mi się dowiedzieć coś więcej o tych muzykach. Dla nas to numer jeden! Oczywiście biorąc pod uwagę zespoły, które słyszeliśmy. 

muzyka na żywo El Palatino

Niestety jeśli o Cienfuegos, to byłoby na tyle... Kolejnego dnia mieliśmy już umówioną taksówkę do Trinidadu i nie chcieliśmy zmieniać planów. Teraz trochę żałuję, że nie zostaliśmy z tym miasteczku jeden dzień dłużej, bo może wtedy udałoby się zobaczyć El Nicho oraz resztę Cienfuegos (trochę nas ominęło! Na przykład Palacio de Valle czy Jardín Botánico). Nie ma jednak co rozpaczać - wspomnienia stamtąd mamy jak najlepsze. Jeśli uda się kiedyś wrócić na Kubę - na pewno tam jeszcze zajrzymy.

Czy byliście w Cienfuegos? Też podobało się Wam tak, jak nam? Koniecznie dajcie znać w komentarzach! :)

Zobacz też

0 komentarze