Podróżowanie autem - jak się przygotować?

18:09

podróżowanie samochodem


Znacie to uczucie, kiedy długi weekend zbliża się wielkimi krokami, wszyscy mają już jakieś plany, biletów lotniczych brak, a Wy nie wiecie co robić? Ja znam... Wyjścia są dwa: zostajecie w domu, przy odrobinie szczęścia może też ktoś ma podobne plany jak Ty (czyt. brak planów), lub zabieramy swoje autko i jedziemy przed siebie!

Takie podróżowanie bez wątpienia jest przyjemne. Daje niezależność, czas, czasem nawet generuje oszczędności. Jednak jeżdżąc autem po europejskich drogach warto pamiętać o kilku sprawach. O czym dokładnie, co sprawdzić?Dokumenty


Nie będę wspominała o takich rzeczach jak prawo jazdy, OC, czy dowód rejestracyjny, bo są to dokumenty oczywiste. W niektórych jednak krajach, nasz kwitek OC nie jest honorowany i należy mieć dokument potwierdzający wykupienie ubezpieczenia w kraju. Jest to Zielona Karta. Potrzebna jest w Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Macedonii, Mołdawii, Rosji, Czarnogórze i na Ukrainie. W pozostałych krajach nie jest niezbędna. Sytuacja wygląda inaczej jeśli chcecie wybrać się swoim autem do Kosowa. Należy wtedy wykupić oddzielne ubezpieczenie tuż przed przekroczeniem granicy.
Zielona Karta wydawana jest u ubezpieczyciela - zazwyczaj za darmo lub za małą opłatą.Przepisy ruchu drogowego


Przejeżdżając przez granicę warto zapoznać się z panującymi przepisami w danym kraju. Począwszy od prędkości obowiązujących na drogach (nasze 140 km/h na autostradzie nie obowiązuje wszędzie! Raczej jest to 130 km/h), po obowiązkowe wyposażenie auta. Tablice informujące o dozwolonych prędkościach zazwyczaj umieszczane są tuż za granicą. Jeśli chodzi o wyposażenie auta - w niektórych krajach na przykład należy mieć dodatkowy komplet żarówek (np. Czechy czy Słowacja), łańcuchy przeciwślizgowe (dokładne informacje można sprawdzić na stronie PZM),  czy apteczkę (w Polsce posiadanie jej jest jedynie zalecane). Dla osób zrowerowanych - przy przewozie rowerów na haku, nie można zasłaniać tablicy rejestracyjnej. 
Muszę tu również poruszyć kwestie ograniczenia wjazdu do miast, do stref ekologicznych. Coraz więcej miast, aby ograniczyć emisję niepożądanych substancji, decyduje się na wprowadzenie naklejek z informacją do jakiej kategorii należy dany pojazd i czym ma on prawo wjechać do danej strefy. Państwa, które wprowadzają ograniczenia to Niemcy, Austria, Belgia, Francja i Dania. Informacje na temat winietek na stronie green zones.Opłaty drogowe


Jeśli za poszczególne odcinki drogowe należy płacić przy bramkach, sprawa jest prosta (ewentualnym zmartwieniem pozostanie można zapłaty kartą). Jeśli jednak opłata jest pobierana w formie winiety, trzeba ją kupić zanim przekroczycie granicę. Taaak, my się raz nacięliśmy. A to wszystko przez dobrodziejstwo strefy Schengen... W erze Europy bez granic nawet nie wiadomo dokładnie kiedy wjeżdża się do innego kraju. Jedziemy niemiecką autostradą, podziwiamy piękne Alpy. Nagle ni stąd ni zowąd, widzimy tabliczkę "Witamy w Austrii" (czy jakoś tak ;)). Przerażeni, nie mamy winiety, więc zjeżdżamy pierwszym zjazdem, który był kilkaset metrów za wspomnianym napisem. Grzecznie chcieliśmy znaleźć stację benzynową i kupić winietę! Niestety nie było nam to dane, za zakrętem stała policja, czy inny twór, sprawdzający winiety. Na nic zdały się tłumaczenia, że słabe oznaczenia, że my niechcący... 120 € mandatu płatnego na miejscu gotówką lub kartą. No cóż... Nauczka na całe życie :) Jeśli chcecie sprawdzić ile zapłacicie za używanie dróg w różnych krajach, wejdźcie koniecznie na stronę PZM.GPS czy mapa?


W erze telefonów komórkowych komu potrzebna jest nawigacja? Albo mapa? Czasem się jednak przydaje. Sama zawsze korzystam z GPS i nawigacji w komórce - bardzo polecam apkę HERE WeGo oraz maps.me. Aplikacje pozwalają na ściągnięcie do pamięci telefonu mapy poszczególnych państw, za darmo. Poza tym, mamy jednak zawsze w zanadrzu mapę "analogową", gdyby te elektroniczne cuda zawiodły. Zawsze pamiętajcie o aktualizacji przed wyruszeniem w trasę. Dodatkowo polecam jednak spędzić nieco czasu przed google.maps i chociaż mniej-więcej zaplanować przejazd. Nasza nawigacja TomTom bardzo lubi wybierać niesamowicie malownicze trasy po drogach grożących śmiercią albo w najlepszym przypadku utratą podwozia. Na nic zdają się ustawienia "omijaj drogi gruntowe".Bezpieczeństwo przede wszystkim


Oczywiście przed ruszeniem w trasę należy przygotować odpowiednio samochód: sprawdzić poziom wszelkich płynów oraz, w razie dłuższej podróży, zrobić przegląd. Jeśli zadbamy o nasze autko, ono odwdzięczy nam się tym samym :)
Należy również uważać na styl jazdy innych uczestników ruchu, bo no cóż... różnie bywa ;)Gdzie jechać?


Auto oraz kierowca zwarci i gotowi? Pora na wybór miejsca podróży! Garść inspiracji ode mnie, na krótkie, weekendowe wypady samochodem :) Sprawdzone! A Wy lubicie podróżować własnym autem czy stawiacie na inne środki transportu? Jestem bardzo ciekawa Waszych opinii :)
Zobacz też

3 komentarze

  1. A ja polecam stronę www.carrentpartner.plHYPERLINK "http://www.carrentpartner.pl/" - szybko można wypożyczyć samochód.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajne zestawienie ważnych zasad podróżowania. Zawsze warto dokładnie zaplanować trasę, poznać jej trudniejsze odcinki, wyposażyć się w przedmioty, które ułatwią nam jazdę oraz zawsze pamiętać o bezpieczeństwie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Super! Wszystko, co najważniejsze w jednym miejscu :) Ogólnie do całego zestawienia dodałbym leki... Wiem, że niby można je kupić gdzieś po drodze, ale jednak taka apteczka samochodowa z najważniejszymi rzeczami to podstawa. Nie jeden raz się o tym przekonałem, więc przekazuję dalej :)

    OdpowiedzUsuń