Moskwa po raz pierwszy

19:31

Moskwa, 22-30.09.2010


Pierwszy raz wyjechałam do Moskwy na zaproszenie taty. Dotarłam tam samolotem (LOTem do Moskwy, do Warszawy Aerofłotem). Wszędzie prowadził mnie ojciec, więc nie miałam zbyt dużego pojęcia gdzie jestem ;). W samej Moskwie byłam ponad tydzień, więc po prostu opiszę miejsca, w których byłam - bez podziału na dni.


Plac Czerwony i spacer wzdłuż rzeki Moskwy

W czasach ZSRR, Plac Czerwony był najważniejszym punktem na mapie kraju, jeśli chodzi o życie publicznego. Odbywały się tu manifestacje pierwszomajowe i świąteczne parady wojskowe. Jest tak z resztą po dziś ;). Znajduje się tu wiele zabytków: Sobór Wasyla Błogosławionego, pomnik - ku pamięci wypędzenia Polaków z Kremla w 1612 roku, Sobór Kazańskiej Ikony Matki Bożej, Państwowe Muzeum Historyczne, mury Kremla, GUM oraz mauzoleum Lenina. Kreml

Na terenie Kremla można zobaczyć sobory, pałace, arsenał oraz wiele innych pięknych budynków. Na świeżym powietrzu eksponowane są również dwa gigantyczne dzieła: największy na świecie dzwon Car kołokoł z roku 1735 i jedna z największych na świecie pod względem kalibru armata Car puszka z 1586 roku.
Park WDNH 

Obecnie nazywa się Ogólnorosyjskim Centrum Wystawowym. W czasach ZSRR, były tu przedstawiane osiągnięcia każdej z republik radzieckich. Spacerując po parku zobaczymy mnóstwo fontann, pawilonów (jest ich około 100) i lejącego się zewsząd złota ;).

Park Gorkiego 


Park został otwarty w 1928 roku. Dużo przestrzeni, dużo zieleni. Pamiętam też wielki lunapark z przerażającymi kolejkami. Nie odważyłam się do żadnej wsiąść... ;)
Sergijew Posad

Jest to miasto położone około 70 kilometrów od Moskwy. Znajduje się tam "rosyjska Częstochowa", czyli Ławra Troicko-Siergijewska. 
Szlakiem Pałaców Kultury - Uniwersytet Moskiewski

"Pałaców Kultury" w Moskwie jest siedem - zwane są siostrami i miały symbolizować potęgę Stalina. Ja wszystkich nie widziałam na własne oczy... Według internetów są to: Uniwersytet Moskiewski, Hotel Ukraina, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Hotel Leningradskaja, Ministerstwo Rolnictwa oraz dwa bloki mieszkalne - Kotielniczieskaja i Kudrinskaja. Podobne budynki można również odnaleźć w Pradze, Bukareszcie, Kijowie, Rydze i oczywiście w Warszawie.Sobór Chrystusa Zbawiciela

Podczas tej wizyty, świątynia niestety była w remoncie. Cztery lata później udało mi się zobaczyć ją w pełnej krasie.
Oprócz tych miejsc byłam jeszcze w :Galerii Tretiakowskiej, pospacerowałam po ulicach Kitaj-gorodu, widziałam pomnik Piotra Wielkiego oraz Arbat. Byłam również na balecie "Dziadek do orzechów", który był wystawiany na Kremlu. Do Moskwy udało mi się wrócić po latach. Mam nadzieję, że to nie był ostatni raz!


Zobacz też

0 komentarze