Senne Wilno

17:30

Wilno, 28-30.03.2014
Wilno było pierwszym z moich kilku erasmusowych wyjazdów. Niestety jeden z tych samotnych. Bardzo przeszacowałam czas, jaki chciałam tam spędzić. Zamiast płacić za dwie noce w hostelu, wystarczyło skoro świt wyjechać z Rygi, a wrócić wieczorem. Ale skoro już tam byłam - postanowiłam spokojnie pospacerować po mieście.

Jeśli chodzi o nocleg - wybrałam Fabrika Hostel&Bar. Jest to świetne miejsce - czyste, blisko centrum, a jednocześnie spokojne. 

Pierwszym budynkiem, który ujrzałam podczas spaceru była Bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława. Jest to bardzo rzucające się w oczy miejsce - na dużym placu oraz bardzo jasne (przed mocne słońce, biel była wręcz oślepiająca;)). Wokół Katedry jest bardzo zielono - skorzystałam z tej okazji i usiadłam na ławce. Po przestudiowaniu mapy, skierowałam się w stronę Baszty Giedymina. Znajduje się ona na Górze Giedymina i była jedną z trzech baszt Zamku Górnego. Jako jedyna przetrwała do naszych czasów. Z góry roztacza się widok na miasto.Oprócz Katedry, w Wilnie jest mnóstwo kościołów i cerkwi. Podczas spaceru niemal na każdym kroku można spotkać jakąś świątynię. 


Jednym z najważniejszych miejsc do zobaczenia w Wilnie jest Ostra Brama. Wyobrażałam ją sobie jednak nieco okazalej...
Innym miejscem, z którego można podziwiać miasto z góry jest Góra Trzykrzyska. Góra znajduje się w obrębie parku Górnego. 
Tuż obok Kościoła Bernardynów, przy rzeczce Wilejce znajduje się pomnik naszego rodaka - Adama Mickiewicza. A stamtąd już tylko krok od mojej ulubionej części Starego Wilna :).
Uzupio Republica, czyli Zarzecze, jest częścią Starego Wilna znajdującą się na prawym brzegu Wilejki. Według mnie, jest to najbardziej urokliwe miejsce w mieście. Kiedyś bardzo zaniedbane - od 1999 roku jest systematycznie odnawiane. Ma swoją Konstytucję, która wywieszona jest w wielu wersjach językowych na jednym z murów. 
Wilno jest bardzo ładnym, spokojnym miastem. Jeden dzień spokojnie wystarczy, aby zobaczyć wszystko, co trzeba :).
Asia.


Zobacz też

0 komentarze