Ryga - mój drugi dom

00:16

W Rydze mieszkałam prawie pięć miesięcy. Uczyłam się  w tamtejszej Akademii Muzycznej w ramach programu Erasmus. W trakcie mojego pobytu zdążyłam zobaczyć chyba wszystko, co powinno się zobaczyć :). Ryga była to również świetna baza wypadowa na dalsze wyjazdy. Byłam w Wilnie, Tallinie, Helsinkach, Sankt Petersburgu i Moskwie!

1. Starówka

Idealne miejsce na spacer, zwłaszcza gdy jest piękna pogoda. Kamieniczki zachwycają swoim urokiem :). Warto zwrócić uwagę na kilka zabytków: Dom Bractwa Czarnogłowych, Katedra św. Jakuba, Trzej Bracia, Sobór Narodzenia Pańskiego, Doma BaznicaDom Kotów oraz Pomnik Wolności. Oprócz tych kilku miejsc, powinno się po prostu pospacerować i chłonąć klimat miasta. Zwłaszcza nocą!  W niedalekiej odległości od centrum można znaleźć ryski Pałac Kultury i Nauki. Łudząco przypomina nasz, w Warszawie.


2. Jurmala

Jest to nadmorska miejscowość położona z niedalekiej odległości od Rygi. Aby tam dojechać, należy wsiąść w pociąg i wysiąść na stacji Majori. Mi, Jurmala kojarzy się z Sopotem :). Oprócz opalania się na pięknej plaży, można tu rownież przejść się deptakiem oraz mniejszymi uliczkami albo pójść do parku i wspiąć się na wielką wieżę! Kto jest spostrzegawczy może nawet dojrzeć w oddali kilka charakterystycznych budynków ryskiego centrum :). 
3. Bolderaja

Bolderaja to plaża, która znajduje się dość daleko od centrum. Jednak jej dużym plusem jest to, że umiejscowiona jest w Rydze, więc bez problemu można dojechać tam zwykłym miejskim autobusem. Bolderaja, mimo że nie ma kawiarenek, zachwyca. Jest to miejsce bardzo kameralne, próżno szukać tu tłumów :).


4. Sigulda

Jest to mała miejscowość nieopodal Rygi. Położona jest w Parku Narodowym Gauja, który to nazywany jest łotewską Szwajcarią :) Charakterystyczne żółte laski, swoisty symbol Siguldy, stworzone były przez lokalnych mieszkańców dla turystów - aby ułatwić im poruszanie się po dolinach Gauji. W miasteczku można również odnaleźć ruiny zamku z XIII w. Ciekawym miejscem jest również Jaskinia Gutmana - największa grota, jaką można spotkać w krajach nadbałtyckich. Baardzo dawno temu były tu składane pogańskie ofiary. Lecz w tym miejscem związana jest również dużo ciekawsza historia - legenda o dziewczynie o imieniu Maija. Jako, że była bardzo piękna, o jej względy rywalizowało wielu mężczyzn, w tym polski oficer Adam Jakubowski. Dziewczyna nie odwzajemniała jego uczuć - kochała ogrodnika Wiktora Heila. Potajemnie spotykali się właśnie w tej grocie. Urażony Jakubowski wraz ze swoim przyjacielem, Skudritisem, postanowili podstępem zwabić Maiję do jaskini i użyć wobec niej przemocy. Dziewczyna, gdy zorientowała się, że grozi jej niebezpieczeństwo - postanowiła ratować się podstępem. Dała Jakubowskiemu "magiczną" chustkę, która miała go chronić w walce przed urazami. On jednak powstanowił podarunek "wypróbować na Maiji. Przepasał ją chustką a następnie pchnął mieczem. Dziewczyna umarła. Zszokowany oficer uciekł i powiesił się na drzewie... 5. Ślimaczy spacer 

Pewnego dnia przy głównych atrakcjach miasta postawiono wielkie, kolorowe ślimaki. Czemu? Podobno była to akcja organizowana przez łotewskie muzeum sztuki współczesnej. Moim zdaniem można to interpretować w ten sposób - człowieku, nie spiesz się, odpuść ;). Jakkolwiek by było, to był piękny spacer w pięknych okolicznościach!
6. Muzeum archeologiczne

Skansen położony jest na obrzeżach Rygi. Budynki ułożone są tematycznie - według krain geograficznych Łotwy. Są to: Kurlandia, Liwonia, Łatgalia i Semigalia. W muzeum często organizowane są festyny. Ja trafiłam na taki, gdzie można było kupić rękodzieło - od łyżek po wiklinowe kosze :)Oprócz tego powinno się: zjeść obiad w Lido - jest to wielka sieć restauracji podająca tradycyjne jedzenie, przejechać rikszą, przejść się bulwarem nad rzeką Daugavą (nie cierpię polskiej nazwy Dźwina...), pójść na kolację (lub na drinka ;)) do Terrace Riga, a na drinka do Skyline Bar

Riga <3

Asia.

Zobacz też

0 komentarze